Filip Turek. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Neviem, čo by ma presvedčilo. Ukazuje skôr aroganciu než pokoru, povedal Pavel o Turkovi

03.12.2025, 23:56
Autor:
TASRTASR

Český prezident Petr Pavel si Filipa Turka chce vypočuť, dovtedy podľa svojich slov žiadne závery robiť nebude.

Český prezident Petr Pavel si nevie predstaviť, čo by mohlo zmeniť jeho názor, že prístup k právu a pravidlám v prípade kandidáta na ministra životného prostredia v budúcej českej vláde Filipa Turka nie je zlučiteľný s funkciou ministra. Povedal to v stredu po skončení prezidentského summitu Vyšehradskej štvorky v Ostrihome.

Turkove doterajšie vysvetlenia označil za zahmlievanie, pri ktorom dával najavo skôr aroganciu než pokoru, informuje spravodajkyňa TASR.

Turkove kauzy

Pavel si však Turka chce vypočuť, dovtedy podľa svojich slov žiadne závery robiť nebude. Na druhej strane nesúhlasí s jeho utorkovým vyhlásením, že ide najmä o mediálne kauzy.

Podotkol, že okolo Turka sa rôzne kauzy objavujú dlhodobo. Kto sledoval médiá vrátane tých sociálnych, si podľa prezidenta mohol o veci urobiť vlastný obrázok.

image

Turek chce Pavlovi vysvetliť všetky svoje kauzy. Mám čisté svedomie, zopakoval

„Rád si ho vypočujem, na druhú stranu si dokážem len ťažko predstaviť niečo, čo by mohlo nejakým spôsobom zvrátiť názor, ktorý nie je len môj, ale veľkej časti našej verejnosti, že Filip Turek je skutočne nositeľom vlastností a prístupu nielen k právu, ale aj k pravidlám, ktorý skutočne nie je zlučiteľný s funkciou tak vysokého verejného činiteľa, akým je minister,“ podotkol.

Turek v utorok avizoval, že prezidentovi všetky kauzy vysvetlí konkrétnymi argumentami a podloží ich aj dokumentami. „Úprimne povedané, z toho, čo som mal možnosť zatiaľ počuť, to bolo skôr zahmlievanie a znedôveryhodňovanie všetkého, čo bolo kde uvedené a väčšinou to bolo spôsobom, ktorý skôr dával najavo istú aroganciu než pokoru,“ komentoval to Pavel.

Výroky poslanca

Český Deník N v uplynulých týždňoch zverejnil Turkove údajné príspevky na sociálnych sieťach, ktoré obsahovali rasistické, homofóbne a sexistické výroky. Údajné výroky poslanca začala následne preverovať polícia ako možné trestné činy hanobenia národa, rasy, etnickej alebo inej skupiny obyvateľov, podnecovania k nenávisti a schvaľovania trestného činu.

Čestný prezident Motoristov mal pôvodne namierené do čela rezortu diplomacie. Po tom, ako Pavel opakovane naznačil, že si ho ako ministra zahraničných vecí nedokáže s jeho kauzami predstaviť, sa Motoristi rozhodli, že ako ústretový krok vymenia kandidátov pre rezorty diplomacie a životného prostredia. To však nepomohlo, podľa Pavla by Turek vôbec nemal byť členom vlády.

01 - Modified: 2025-12-02 18:52:48 - Feat.: 1 - Title: Turek chce Pavlovi vysvetliť všetky svoje kauzy. Mám čisté svedomie, zopakoval 02 - Modified: 2025-11-29 12:24:24 - Feat.: 1 - Title: Motoristi napriek výhradám trvajú na nominácii Filipa Turka do novej českej vlády 03 - Modified: 2025-11-27 20:57:31 - Feat.: 1 - Title: Predseda českých Motoristov hovoril o pálení vlajky EÚ, dnes video označil za politický teleshopping 04 - Modified: 2025-11-26 17:26:39 - Feat.: 1 - Title: Macinka oponuje českému prezidentovi. Turek je bezúhonný, právne prekážky pre vstup do vlády nevidíme, tvrdí 05 - Modified: 2025-11-26 15:59:58 - Feat.: 1 - Title: Babiš odovzdal Pavlovi nominácie na ministrov, je medzi nimi aj šéf ŽSR
01 - Modified: 2025-12-03 17:20:32 - Feat.: - Title: Plán EÚ na ukončenie dovozu plynu z Ruska je správny, mal prísť skôr, tvrdí český prezident Pavel 02 - Modified: 2025-12-02 18:52:48 - Feat.: - Title: Turek chce Pavlovi vysvetliť všetky svoje kauzy. Mám čisté svedomie, zopakoval 03 - Modified: 2025-12-02 14:16:21 - Feat.: - Title: Bývalý šéf železníc Bednárik sa v Prahe ospravedlnil za svoju češtinu. Prekvapil Pavla, požiada o občianstvo 04 - Modified: 2025-12-02 11:52:04 - Feat.: - Title: Čáry-máry fuk! A je tu rozpočet 05 - Modified: 2025-12-01 11:52:39 - Feat.: - Title: FOTO Bizár z Česka. Zdrogovaný muž vyliezol na vysoký strom, visel na ňom len v spodnom prádle
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. december 2025 23:57