Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij a bývalý vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak (22. januára 2024). FOTO: Reutes
StoryEditor

Idem na front, nechcem spôsobovať Zelenskému problémy, odkázal po odvolaní Jermak

29.11.2025, 10:35
Autor:
ČTKČTK

Odstúpenie Andrijho Jermaka nasledovalo po tom, čo Národný protikorupčný úrad Ukrajiny spolu so špeciálnou protikorupčnou prokuratúrou podnikol u prezidentovho najbližšieho spolupracovníka domové prehliadky.

Bývalý šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak americkému denníku New York Post oznámil, že sa chystá na front. Urobil tak niekoľko hodín po tom, čo v piatok podal demisiu a prezident Volodymyr Zelenskyj ho z funkcie odvolal.

Jeho odstúpenie nasledovalo po tom, čo Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU) spolu so špeciálnou protikorupčnou prokuratúrou (SAP) podnikol u prezidentovho najbližšieho spolupracovníka domové prehliadky.

"Idem na front a som pripravený na akékoľvek odvetné opatrenia," napísal Jermak denníku New York Post v textovej správe, v ktorej sa označil za čestného a slušného človeka, ktorý slúžil Ukrajine.

image

Jermak odstúpil z funkcie šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Zelenského

"Bol som zneuctený, moja dôstojnosť nebola ochránená, hoci som od 24. februára 2022 v Kyjeve," napísal ďalej s odvolaním sa na deň, keď do jeho vlasti vpadli ruské invázne vojská a napadnutá krajina sa im odvtedy bráni.

"Nechcem spôsobovať Zelenskému problémy; idem na front," cituje denník niekdajšieho ukrajinského činiteľa. Podrobnosti kedy a ako sa chce na frontovú líniu vypraviť, podľa denníka nespresnil.

Médiá predtým označili Jermaka za jedného z najvplyvnejších ľudí v ukrajinskej politike. Tou otriasol korupčný škandál v ukrajinskej energetike, kvôli ktorému skončili dvaja ministri, zatiaľ čo opozícia požaduje demisiu celej vlády. Zatiaľ nie je jasné, s čím piatkové prehliadky NABU a SAP pri Jermaka súviseli.

Médiá v tejto súvislosti pripomínali, že tieto protikorupčné úrady nedávno informovali o rozsiahlom vyšetrovaní pre podozrenie z korupcie v energetickom sektore. Jedným z obvinených je niekdajší Zelenského spolupracovník Tymur Mindič, ktorý medzitým ušiel do zahraničia.

image

Zelenskyj avizoval zmeny v ukrajinskom tíme vyjednávačov na rokovaniach o mieri

Jermak, ktorý viedol prezidentskú kanceláriu od februára 2020, nebol doteraz z ničoho nič obvinený, napísala agentúra Interfax-Ukrajina. Teraz už bývalý šéf prezidentskej kancelárie v piatok na sociálnych sieťach napísal, že s vyšetrovateľmi plne spolupracuje.

Jermak tiež doteraz viedol tím, ktorý rokuje so Spojenými štátmi o pláne Washingtonu na ukončenie rusko-ukrajinskej vojny. Odstúpil deň pred odletom do USA, kde mal rokovať s vyslancom amerického prezidenta Stevom Witkoffom a zaťom Donalda Trumpa Jaredom Kushnerom, napísal portál Ukrajinska pravda s odvolaním sa na portál Axios. 

Do USA teraz mieri ukrajinská delegácia, v ktorej bude šéf ukrajinskej bezpečnostnej rady Rustom Umerov a námestník ministra zahraničia Serhij Kyselycia, napísala medzičasom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje.

01 - Modified: 2025-12-05 12:58:10 - Feat.: - Title: Európa je v civilizačnom rozklade. Okrem vojny ju ničí aj migrácia, tvrdí Trumpova bezpečnostná správa 02 - Modified: 2025-12-05 10:37:10 - Feat.: - Title: Rokovania ukrajinskej a americkej delegácie na Floride sa skončili, Kyjev žiada výstup z Moskvy 03 - Modified: 2025-12-05 09:41:14 - Feat.: - Title: Donbas pokryla obria pavučina, do vlákien sa zaplietajú vtáky aj pechota 04 - Modified: 2025-12-05 09:56:08 - Feat.: - Title: Orbán: V najbližších dňoch sa rozhodne, či sa vojna rozšíri do Európy 05 - Modified: 2025-12-05 10:59:39 - Feat.: - Title: Ukrajinské drony zasiahli prístav s ropným terminálom aj rafinériu v Syzrani, pri útokoch Ruska zomrel chlapec
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 14:38