Peruánsky prezident José Jerí. FOTO: Reuters
StoryEditor

Peruánsky prezident vyhlásil v Lime výnimočný stav kvôli kriminalite

22.10.2025, 09:20
Autor:
ČTKČTK

Vysoká miera kriminality znepokojuje mnohých obyvateľov Peru a viedla k odvolaniu bývalej prezidentky Diny Boluarteovej.

Peruánsky prezident José Jerí v utorok vyhlásil 30-dňový výnimočný stav v hlavnom meste Lime a v susednej provincii Callao. Cieľom tohto kroku je boj proti stúpajúcej kriminalite.

Oznámenie nasledovalo po protestoch obyvateľov, pri ktorých bol minulý týždeň jeden človek zabitý a viac ako sto zranených, informovala dnes agentúra Reuters.

Jerí uviedol, že výnimočný stav povoľuje nasadenie ozbrojených síl po boku polície na udržanie verejného poriadku. Podrobnosti neoznámil.

"V boji proti zločinu prechádzame z obrany do útoku, čo nám umožní znovu získať mier, pokoj a dôveru miliónov Peruáncov," povedal prezident v televíznom prejave.

image

Demonštrácie proti kriminalite v Peru si vyžiadali jednu obeť a desiatky zranených

Jerí zložil prísahu začiatkom tohto mesiaca po zosadení bývalej prezidentky Diny Boluarteovej. Minulý týždeň predstavil nový kabinet a sľúbil, že jeho prioritou bude boj s kriminalitou.

Vysoká miera kriminality znepokojuje mnohých obyvateľov Peru a viedla k odvolaniu Boluarteovej. Minulý týždeň sa zišli tisíce ľudí nielen v metropole Lime, ale aj v mestách Arequipa, Cusco či Puno, aby protestovali proti bezprecedentnej vlne vydierania a vrážd zameranej na vodičov, umelcov a ďalšie skupiny obyvateľov.

Hnacou silou protestných akcií v Peru sú rovnako ako vo viacerých ďalších mestách sveta príslušníci takzvanej generácie Z narodenej na prelome tisícročí, ktorí prijali ako svoj symbol pirátsku vlajku z japonskej mangy One Piece, v ktorej hrdina Luffy bojuje proti rôznym protivníkom.

Od januára do polovice augusta bolo v krajine zabitých 6000 ľudí, čo je najvyšší údaj od roku 2017. Peru v posledných rokoch zažíva značnú politickú nestabilitu, čo sa prejavuje napríklad častými obmenami na prezidentskom poste. Od roku 2016 zastávalo túto funkciu osem ľudí.

01 - Modified: 2025-11-29 08:25:48 - Feat.: - Title: Peru vyhlásilo na hranici s Čile núdzový stav pre očakávaný prílev utečencov 02 - Modified: 2025-11-27 20:40:50 - Feat.: - Title: Chcel rozpustiť Kongres, súd ho poslal za mreže. Peruánsky „prezident chudobných“ dostal vyše 11 rokov 03 - Modified: 2025-11-12 14:27:24 - Feat.: - Title: Nehoda autobusu v Peru si vyžiadala najmenej 37 obetí 04 - Modified: 2025-11-04 06:18:10 - Feat.: - Title: Peru prerušilo diplomatické vzťahy s Mexikom za azyl pre expremiérku Chávezovú 05 - Modified: 2025-10-23 06:03:00 - Feat.: - Title: Napätie v Peru rastie. Kvôli protestom proti zločinu bola v Lime nasadená armáda
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 10:56