Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Už teraz sme pod paľbou z Ruska. V Európe panuje studený mier, tvrdí šéf nemeckej rozviedky

13.10.2025, 15:48
Autor:
TASRTASR

Rusko chce podľa Martina Jägera testovať Západ tým, že podkopáva súdržnosť NATO, destabilizuje demokratické štáty v Európe a zastrašuje spoločnosť. Cieľom Moskvy je podľa neho urobiť Európu závislou od Ruska.

Nemecko sa nesmie uspokojiť s konštatovaním, že útok Ruska naň nepríde skôr ako v roku 2029, vyhlásil na verejnom parlamentnom vypočúvaní riaditeľ Nemeckej Spolkovej spravodajskej služby Martin Jäger. Správa pochádza z agentúry DPA.

„Nesmieme sedieť so založenými rukami a predpokladať, že k možnému ruskému útoku dôjde najskôr v roku 2029... Už dnes sme pod paľbou,“ povedal Jäger s tým, že hranice medzi vojnou a mierom sú čoraz nejasnejšie.

„V najlepšom prípade v Európe teraz panuje studený mier, ktorý sa kedykoľvek môže zmeniť na horúcu konfrontáciu. Musíme sa pripraviť na ďalšiu eskaláciu situácie,“ dodal riaditeľ civilnej rozviedky.

image

Rusko sa nezľakne ani priamej konfrontácie so Západom, hovorí šéf nemeckej tajnej služby

Rusko chce podľa Jägera testovať Západ tým, že podkopáva súdržnosť NATO, destabilizuje demokratické štáty v Európe a zastrašuje spoločnosť. Cieľom Moskvy je podľa neho urobiť Európu závislou od Ruska.

DPA pripomína, že Jägerove vyjadrenia v dolnej komore nemeckého parlamentu - Spolkovom sneme - prišli v nadväznosti na viacero narušení vzdušného priestoru krajín NATO - neznáme drony pozorovali napríklad nad letiskom v nemeckom Mníchove. Tieto incidenty pripisujú západné štáty Rusku, hoci ono svoju účasť na nich popiera.

Minister obrany Boris Pistorius v uplynulých týždňoch viackrát varoval, že Rusko by mohlo byť do roku 2029 schopné uskutočniť vojenský útok na územie NATO, dodáva DPA.

01 - Modified: 2025-10-13 10:53:00 - Feat.: 1 - Title: Rusko sa nezľakne ani priamej konfrontácie so Západom, hovorí šéf nemeckej tajnej služby 02 - Modified: 2025-10-09 11:06:02 - Feat.: 1 - Title: Náš legionár v Severnom Írsku chce prísť na štadión odvekého rivala: Verím, že Slováci to zvládnu za tri body 03 - Modified: 2025-10-09 09:17:53 - Feat.: 1 - Title: Putin presúva ohnisko vojny z Ukrajiny na slabú Európu. Má dva ciele, píše ruský historik
01 - Modified: 2025-12-05 12:54:32 - Feat.: - Title: Európa je v civilizačnom rozklade. Okrem vojny ju ničí aj migrácia, tvrdí Trumpova bezpečnostná správa 02 - Modified: 2025-12-05 12:17:20 - Feat.: - Title: Putin: Rusko je pripravené pokračovať v „nepretržitých dodávkach“ palív do Indie 03 - Modified: 2025-12-05 12:10:46 - Feat.: - Title: Tusk: Rusko využíva kryptomeny na sabotáže v krajinách Európskej únie 04 - Modified: 2025-12-05 10:37:10 - Feat.: - Title: Rokovania ukrajinskej a americkej delegácie na Floride sa skončili, Kyjev žiada výstup z Moskvy 05 - Modified: 2025-12-05 10:03:41 - Feat.: - Title: Nemecké stíhačky budú od soboty chrániť poľský vzdušný priestor
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 13:56