Ukrajina je pripravená viesť ďalšie mierové rozhovory s Ruskom, povedal dnes podľa agentúry Reuters ukrajinský minister zahraničia Andrij Sybiha. Konkrétny dátum neuviedol.
Zopakoval tiež výzvu Kyjeva na usporiadanie priamej schôdzky medzi prezidentmi Volodymyrom Zelenským a Vladimirom Putinom, ktorá by podľa neho bola najefektívnejším krokom na ceste k dosiahnutiu prímeria vo vojne, ktorú Rusko vedie proti Ukrajine štvrtým rokom.
Moskva sa nedomnieva, že mierové rokovania uviazli na mŕtvom bode, a od Kyjeva očakáva, že navrhne možné termíny pre tretie kolo priamych rokovaní medzi oboma stranami konfliktu, vyhlásil minulý týždeň hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Svojich cieľov na Ukrajine by Rusko stále radšej dosiahlo mierovými politickými a diplomatickými prostriedkami, teraz jej však neostáva, ako pokračovať vo vojenských operáciách, tvrdí Moskva.
Požiadavky Moskvy vrátane medzinárodného uznania okupovaných ukrajinských území či záväzku, že Ukrajina nebude usilovať o členstvo v NATO, sú však pre Kyjev neprijateľné.
"Sme pripravení na takéto rokovania v akomkoľvek formáte a v akejkoľvek zemepisnej polohe," povedal Sybiha pri návšteve poľského Lublinu, kde má schôdzku s ministrami zahraničia Poľska a Litvy.
Rusko a Ukrajina tento rok po vyše troch rokoch obnovili priame rokovania o možnom ukončení vojny, ktorú ruská armáda rozpútala vo februári 2022 na Putinov rozkaz.
Bilaterálne rozhovory sa uskutočnili v máji a júni v Istanbule, prelom v rokovaní o prímerí však nepriniesli. Obe strany sa ale dohodli aspoň na výmene vojnových zajatcov a tiel padlých vojakov. Kyjev má navyše za to, že sporné otázky by mohla vyriešiť len vrcholná schôdzka prezidentov Zelenského a Putina.
Ukrajina tento rok na jar súhlasila s americkým návrhom na bezpodmienečné a časovo obmedzené prímerie. Moskva na neho nepristúpila.
