Hormuzský prieliv. FOTO: Reuters
StoryEditor

Irán robil prípravy na zamínovanie Hormuzského prielivu, tvrdia zdroje z USA

02.07.2025, 07:28
Autor:
TASRTASR

Informácia naznačuje, že Teherán to mohol myslieť vážne s hrozbou uzavretia jednej z najrušnejších námorných trás na svete.

Iránska armáda v júni naložila na plavidlá v Perzskom zálive námorné míny, čo vo Washingtone zvýšilo obavy, že Teherán sa po izraelských útokoch pripravuje na zablokovanie strategického Hormuzského prielivu.

Prípravy podľa dvoch nemenovaných zdrojov zaznamenali americké tajné služby v nešpecifikovanom čase po prvom raketovom útoku Izraela na Irán z 13. júna. Míny v prielive neumiestnili, no nie je tiež jasné, či ich z lodí vyložili.

Informácia naznačuje, že Teherán to mohol myslieť vážne s hrozbou uzavretia jednej z najrušnejších námorných trás na svete.

Cez Hormuzský prieliv, spájajúci Perzský záliv s Arabským morom, prechádza približne pätina celosvetových dodávok ropy a zemného plynu a jeho blokáda by pravdepodobne prudko zvýšila svetové ceny energií.

Iránsky parlament podľa správ podporil zablokovanie prielivu 22. júna, krátko po americkom bombardovaní troch kľúčových nukleárnych závodov islamskej republiky v snahe ochromiť jej jadrový program.

Konečné rozhodnutie ale bolo na Najvyššej rade pre národnú bezpečnosť, uviedli vtedy štátne médiá. Irán sa už v minulosti viackrát blokádou Hormuzského prielivu vyhrážal, nikdy však takýto krok neurobil.

Podľa zdrojov Reuters americká vláda nevylučuje možnosť, že nakladanie mín bolo len lesťou. Iránci mohli míny pripravovať, aby Washington presvedčili o vážnosti svojich hrozieb, hoci uzavrieť prieliv nemali v úmysle.

Iránska armáda mohla eventuálne robiť prípravy pre prípad, že lídri krajiny vydajú príslušný pokyn.

01 - Modified: 2025-12-14 06:17:44 - Feat.: - Title: Streľba na univerzitnej pôde v USA si vyžiadala dve obete, strelec je na úteku 02 - Modified: 2025-12-13 22:11:25 - Feat.: - Title: Sýria odsúdila útok, pri ktorom v Palmýre zahynuli traja Američania. Trump hrozí vážnou odvetou 03 - Modified: 2025-12-13 21:28:14 - Feat.: - Title: Po záplavách na severozápade USA má sever krajiny zasiahnuť vlna arktického vzduchu 04 - Modified: 2025-12-13 19:57:33 - Feat.: - Title: Je to útok na USA, príde vážna odveta, reaguje Trump na zabitie amerických vojakov v Sýrii 05 - Modified: 2025-12-13 17:51:44 - Feat.: - Title: Spojené štáty a Kanada sa pripravujú na ďalšiu vlnu dažďov a povodní. Evakuovali 100-tisíc ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. december 2025 07:46