Generálny tajomník NATO Mark Rutte. FOTO: Reuters
StoryEditor

V Haagu sa začne samit NATO, hlavnou témou budú výdavky na obranu a Ukrajina

24.06.2025, 07:58
Autor:
ČTKČTKTASRTASR

Generálny tajomník NATO potvrdil, že sa aliancia na samite zhodne na zvýšení výdavkov na obranu na päť percent hrubého domáceho produktu.

V Haagu sa dnes začne sledovaný dvojdňový samit Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorého ústrednou témou bude zvyšovanie výdavkov na obranu, ale tiež podpora Ukrajiny napadnutej Ruskom.

Slovenskú delegáciu bude viesť prezident Peter Pellegrini. Sprevádzať ho budú minister obrany Robert Kaliňák a minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Generálny tajomník NATO v pondelok potvrdil, že sa aliancia na samite zhodne na zvýšení výdavkov na obranu na päť percent hrubého domáceho produktu (HDP). Za najväčšiu a priamu hrozbu pre NATO zároveň označil Rusko. Uviedol tiež, že spojenci tento rok poskytnú Ukrajine vojenskú pomoc vo výške vyše 35 miliárd eur.

image

Fico oznámil zásadné rozhodnutie k výdavkom na obranu: Chce výnimku ako Španielsko

Rutte už skôr navrhol zvýšiť cieľ výdavkov na obranu na päť percent HDP, a to tak, že 3,5 percenta by malo byť určených na armádu a 1,5 percenta na širšie výdavky spojené s bezpečnosťou, napríklad na infraštruktúru, kybernetickú bezpečnosť či budovanie zdravotníckych zariadení. 

Dnes popoludní sa uskutoční takzvané NATO Public Forum, ktoré organizuje aliancia a holandská vláda spoločne so zástupcami občianskej spoločnosti. Vystúpi na ňom aj Rutte. Po obede bude nasledovať plenárne zasadnutie Fóra obranného priemyslu, kde sa stretnú ministri obrany a zástupcovia priemyslu z aliančných krajín.

Večer sa súbežne uskutoční niekoľko ďalších podujatí. Tou hlavnou je večera pre premiérov a prezidentov, ktorú bude hostiť holandský kráľovský pár Willem-Alexander a Máxima. Uskutoční sa aj pracovná večera Rady NATO-Ukrajina na úrovni ministrov zahraničia a pracovnej večere Severoatlantickej rady vo formáte ministrov obrany.

image

Trump mení hru: Americké zbrojovky stúpajú, európske klesajú. Prečo investori veria USA?

Formálne rokovanie spojencov na úrovni hláv štátov a predsedov vlád je v pláne v stredu dopoludnia, bude trvať len dve a pol hodiny. Niektorých rokovaní sa zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aj partneri z krajín Indopacifiku, teda Južnej Kórey, Austrálie, Japonska a Nového Zélandu.

Do Holandska tiež pricestuje šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady António Costa, ktorí sa dnes popoludní stretnú s Ruttom a Zelenským.

Počas samitu sa očakáva aj mnoho protestov, okrem iného proti zvyšovaniu výdavkov na zbrojenie

01 - Modified: 2025-12-16 21:33:58 - Feat.: - Title: Varovanie z Nemecka: Rusko má pri hraniciach NATO stovky tisíc vojakov. Hrozba je akútna, najmä pre Pobaltie 02 - Modified: 2025-12-16 16:00:12 - Feat.: - Title: Lídri ôsmich krajín EÚ sa zhodli, že obrana východného krídla musí byť prioritou 03 - Modified: 2025-12-16 10:32:18 - Feat.: - Title: Francúzsko chce najprv silné záruky pre Ukrajinu, až potom rokovania o území 04 - Modified: 2025-12-14 11:20:11 - Feat.: - Title: Zelenskyj uznal, že Ukrajina by mohla urobiť kompromis ohľadom NATO. Chce však záväzné záruky 05 - Modified: 2025-12-12 08:58:17 - Feat.: - Title: Šéf maďarskej diplomacie obvinil Rutteho z podnecovania vojnového napätia
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. december 2025 05:36