Americké ministerstvo zahraničia sa chystá nariadiť stiahnutie všetkých nekľúčových zamestnancov svojej ambasády v Bagdade. Dôvodom sú obavy z prepuknutia nepokojov v regióne. S odvolaním sa na dvoch nemenovaných amerických činiteľov to napísala agentúra AP.
Evakuácia personálu
Podľa ďalšieho amerického činiteľa je americké ministerstvo obrany pripravené pomôcť s prípadnou evakuáciou personálu amerického veľvyslanectva v Bagdade.
V posledných týždňoch silnie napätie medzi Teheránom a Washingtonom, pretože nepriame rozhovory medzi USA a Iránom o iránskom jadrovom programe zrejme uviazli na mŕtvom bode. poznamenala AP.
Chystané sťahovanie zamestnancov zároveň prichádza na pozadí dnešných výrokov iránskeho ministra obrany Azíza Násirzádího, ktorý povedal, že ak rokovania o iránskom jadrovom programe zlyhajú a výsledkom bude konflikt so Spojenými štátmi, Irán môže zaútočiť na americké základne v regióne.
Jadrový program
Irán v roku 2015 podpísal so Spojenými štátmi, Európskou úniou, Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou dohodu známu pod skratkou JCPOA, ktorá mala obmedziť iránsky jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií.
Spojené štáty však od dohody za prvej vlády prezidenta Donalda Trumpa v roku 2018 odstúpili a sankcie proti Iránu obnovili. Irán neskôr prestal dohodu dodržiavať a začal obohacovať urán na úroveň, ktorá ho približuje k možnej výrobe jadrovej zbrane. Teherán napriek tomu dlhodobo tvrdí, že o jadrovú zbraň sa neusiluje.
Teraz šéf Bieleho domu usiluje o novú dohodu, ktorá by zabezpečila, že Irán nezíska jadrové zbrane, čoho sa obáva rad západných štátov.
Teherán ambície získať jadrové zbrane popiera a uviedol, že je ochotný rokovať o určitom obmedzení svojho jadrového programu, ale že ukončenie obohacovania uránu alebo odovzdanie týchto zásob patrí medzi tzv. červené línie pri rokovaniach.