Nemecký kancelár Friedrich Merz. FOTO: Reuters
StoryEditor

Merz hovoril s Netanjahuom o izraelskom útoku na Irán. Vyzval obe strany, aby zabránili ďalšej eskalácii

13.06.2025, 10:31
Autor:
TASRTASR

Nemecký kancelár Friedrich Merz uviedol, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho telefonicky informoval o vojenských operáciách proti Iránu a ich cieľoch.

Nemecký kancelár Friedrich Merz v piatok po útoku Izraela na Irán vyzval obe strany, aby sa zdržali ďalšej eskalácie. Zdôraznil tiež, že Izrael má právo brániť svoju existenciu a bezpečnosť svojich občanov, informuje agentúra Reuters.

Merz uviedol, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho telefonicky informoval o vojenských operáciách proti Iránu a ich cieľoch. Kancelár následne zvolal bezpečnostný kabinet, ktorý rozhodol o podniknutí všetkých opatrení na ochranu nemeckých občanov. Bezpečnostné úrady v Nemecku tiež posilnia ochranu židovských a izraelských objektov.

image

Izrael zaútočil na iránsky jadrový program, zabil aj šéfa revolučných gárd. Teherán vyslal drony

Nemecký kancelár vo vyhlásení doplnil, že Berlín v záležitosti úzko koordinuje svoj postup s partnermi, najmä Britániou, Francúzskom a Spojenými štátmi. Cieľom podľa neho musí zostať to, že Irán nemôže vyvinúť jadrové zbrane.

Z vyhlásenia nie je jasné, či Izrael informoval Nemecko o útoku na Irán vopred, ako to na svojom webe tvrdí týždenník Der Spiegel. Podľa jeho informácií sa Netanjahu telefonicky spojil s Merzom okolo 2.30 h SELČ.

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul plánoval v nedeľu navštíviť Izrael a v Jeruzaleme rokovať s jeho predstaviteľmi. Aktuálne je v Káhire a na programe blízkovýchodnej cesty má aj Libanon a Jordánsko. Či cestu pre najnovšiu situáciu nepreruší, nie je zatiaľ jasné, uviedol Der Spiegel.

01 - Modified: 2025-12-07 22:48:48 - Feat.: - Title: Netanjahu odmietol myšlienku odchodu z politiky výmenou za milosť 02 - Modified: 2025-12-07 12:50:00 - Feat.: - Title: Nemeckí maloobchodníci čakajú na vianočnú nákupnú horúčku 03 - Modified: 2025-12-05 20:52:53 - Feat.: - Title: Tisíce žiakov a študentov protestovalo proti zákonu o vojenskej službe, mnoho z nich vynechalo vyučovanie 04 - Modified: 2025-12-05 19:20:14 - Feat.: - Title: Miliardy na obranu pred Ruskom. Nórsko navyšuje rozpočet a objednáva ponorky od Thyssenkruppu 05 - Modified: 2025-12-05 14:52:55 - Feat.: - Title: Okamih pravdy: Európa tlačí na Belgicko. Rusi sa na boji o svoje zmrazené miliardy skvele bavia
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. december 2025 14:53