Srbský prezident Aleksandar Vučič. FOTO: Reuters
StoryEditor

Vučič pricestoval na Ukrajinu prvýkrát od invázie, v Odese podporil jej územnú celistvosť

11.06.2025, 20:33
Autor:
TASRTASR

Srbsko si počas viac než tri roky trvajúcej invázie Ruska na Ukrajinu zachováva oficiálnu politiku neutrality a odmieta, že by vyzbrojovalo ktorúkoľvek zo znepriatelených strán.

Srbský prezident Aleksandar Vučič, ktorý dlhodobo udržiava úzke vzťahy s Ruskom, uskutočnil v stredu svoju prvú návštevu Ukrajiny od začiatku ruskej vojenskej invázie vo februári 2022. Vučič na Ukrajine vyhlásil, že podporuje územnú celistvosť krajiny. Správa pochádza z agentúry AFP.

Srbsko si počas viac než tri roky trvajúcej invázie Ruska na Ukrajinu zachováva oficiálnu politiku neutrality a odmieta, že by vyzbrojovalo ktorúkoľvek zo znepriatelených strán.

image

Sláva Rusku vypálená do tela. Ukrajina ukázala mučenie vojnových zajatcov

V uplynulých dňoch však Rusko obvinilo srbské zbrojovky z toho, že sa „pokúšajú bodnúť Rusku nôž do chrbta" predajom munície pre Ukrajinu. Ani Belehrad, ani Kyjev to pritom nepotvrdil ani nevyvrátil.

Vučič sa zúčastnil na summite organizovanom ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v prístavnom meste Odesa, kde sa zišli lídri z viacerých krajín juhovýchodnej Európy.

„V mene mojej krajiny môžem povedať, že Srbsko bude naďalej veľmi pevné v dodržiavaní Charty OSN a medzinárodného verejného práva, ktoré zahŕňa ochranu územnej celistvosti krajín uznaných OSN ako najdôležitejšiu zásadu,“ povedal Vučič.        

image

Ruské atómové zbrane zostávajú v plnej sile, jadrové odstrašenie USA neutrpelo, ubezpečuje Moskva

Srbský prezident sa len pred niekoľkými týždňami zúčastnil na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny na Červenom námestí v Moskve, pripomína AFP.

Vučič sa podľa agentúry pokúsil nájsť kompromis medzi tradičným spojencom Ruskom a túžbou Srbska vstúpiť do Európskej únie, ktorá je jedným z hlavných podporovateľov Ukrajiny vo vojne proti ruskej invázii.

01 - Modified: 2025-06-11 16:00:00 - Feat.: 1 - Title: Ťažká psychologická rana: Rusi vpadli do ďalšej oblasti Ukrajiny. Kapitulujte, inak bude horšie, odkazujú 02 - Modified: 2025-06-11 12:28:27 - Feat.: 1 - Title: Rusko a Ukrajina si vo štvrtok vymenia ťažko zranených zajatcov 03 - Modified: 2025-06-11 08:40:32 - Feat.: 1 - Title: Ruské atómové zbrane zostávajú v plnej sile, jadrové odstrašenie USA neutrpelo, ubezpečuje Moskva 04 - Modified: 2025-06-11 07:17:54 - Feat.: 1 - Title: Ruský vyjednávač hrozí stratou ukrajinského územia, Kyjev označuje požiadavky za ultimáta
01 - Modified: 2025-12-05 20:46:51 - Feat.: - Title: Putin a americký vyslanec Witkoff si navzájom rozumejú, povedal zahraničnopolitický poradca Kremľa 02 - Modified: 2025-12-05 18:49:17 - Feat.: - Title: Ukrajinský dron udrel v metropole Čečenska. Zasiahol úrad vedľa tajnej služby FSB, hlási Kadyrov 03 - Modified: 2025-12-05 16:37:05 - Feat.: - Title: Na stole je plán na ukončenie vojny. Ukrajinská delegácia opäť rokuje s Američanmi na Floride 04 - Modified: 2025-12-05 14:52:55 - Feat.: - Title: Okamih pravdy: Európa tlačí na Belgicko. Rusi sa na boji o svoje zmrazené miliardy skvele bavia 05 - Modified: 2025-12-05 12:58:10 - Feat.: - Title: Európa je v civilizačnom rozklade. Okrem vojny ju ničí aj migrácia, tvrdí Trumpova bezpečnostná správa
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 00:39