Predseda vlády Českej republiky Petr Fiala. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Musí sa objasniť, či cieľom akcie s bitcoinmi nebolo podviesť štát, vraví Fiala

05.06.2025, 15:02
Autor:
TASRTASR

Minister financií Zbyněk Stanjura vyhlásil, že na post ministra nerezignuje, ako ho k tomu vyzýva opozícia.

Podľa českého premiéra Petra Fialu je v bitcoinovej kauze potrebné objasniť, či nešlo o akciu, ktorej cieľom bolo podviesť štát a zneužiť jeho inštitúcie. Chce tiež vedieť, či z nej mal niekto prospech, a ak áno, považuje za nevyhnutné vyvodiť z toho dôsledky.

Povedal to vo štvrtok na mimoriadnej schôdzi Poslaneckej snemovne zvolanej k tejto téme. Ľudia majú podľa jeho slov právo poznať celú pravdu, hoci môže byť pre niekoho nepríjemná.

„Úplne chápem, že chcete poznať odpovede na svoje otázky a urobiť si v tom zložitom probléme jasno. Je to aj môj záujem,“ začal svoje vystúpenie Fiala. Pavel Blažek ako minister spravodlivosti podľa neho urobil chybu, keď prijal dar, ktorý bol minimálne z etického hľadiska problematický.

image

„Váš čas sa skončil."​ Babiš žiada demisiu Fialovej vlády, kauzu bitconov označil za korupčnú rakovinu

„Bol to dar s podivným pôvodom - a tento pôvod by mal každého štátneho činiteľa zaraziť a prinútiť ho, aby sa pýtal na súvislosti. O tom niet sporu,“ povedal premiér, no ohradil sa proti námietkam opozície, že by z toho vláda nevedela vyvodiť dôsledky. Pripomenul, že Blažek promptne rezignoval a nebude ani kandidovať v jesenných voľbách.

Poukázal tiež na to, že v priebehu desiatich rokov sa ani polícii, ani štátnemu zastupiteľstvu nepodarilo preukázať, že by aktíva pochádzali z trestnej činnosti, a preto ich súd mužovi vydal, keď o ne po prepustení z väzenia žiadal.

Je podľa neho v záujme všetkých, aby sa akékoľvek pochybnosti týkajúce sa tohto prípadu vyjasnili. Sám chce odpovede na otázky, či je možné spätne doložiť, že niektoré bitcoiny skutočne pochádzali z trestnej činnosti, a ak áno, či je možné zadržať aj ich zvyšnú časť. Rovnako chce vedieť, či bol tento dar skutočne len osobnou iniciatívou darcu, alebo mohol mať aj iný motív.

„Som ten posledný, kto by chcel objasneniu týchto otázok brániť. Od začiatku robím všetko pre to, aby sa objasnilo všetko, čo sa objasniť dá,“ zdôraznil.

image

Český minister spravodlivosti v demisii sa za prijatie bitcoinov ospravedlnil, situáciu vraj podcenil

Šéf opozičného hnutia ANO Andrej Babiš podľa neho šíri o kauze klamstvá a snaží sa ju využiť na svoje politické ciele. Opýtal sa ho, či ak ho súd právoplatne odsúdi v kauze Čapí hnízdo, sa zachová rovnako ako Blažek a odíde z politiky. Babiš v tej chvíli v sále nebol.

Minister financií Zbyněk Stanjura potom vo svojom vystúpení vyhlásil, že na post ministra nerezignuje, ako ho k tomu vyzýva opozícia. Tá mu vyčíta, že Blažkovi v podpise zmlúv nezabránil. Podľa Stanjuru to však nebolo v jeho kompetencii.

„Ako môžete kolegovi vo vláde zakázať, aby niečo robil, ak na to nemáte zákonné oprávnenie?... Nemal som a nemám právomoc zakazovať právne úkony, ktoré sú vo výhradnej pôsobnosti každého z ministerstiev a ministrov,“ zdôraznil a dodal, že opozícia vo svojich vystúpeniach na mimoriadnej schôdzi šírila nenávisť, lži či „fantazmagorické konštrukcie“.

01 - Modified: 2025-06-18 13:23:00 - Feat.: - Title: Vláda bude pokračovať. Na vyslovenie nedôvery nie je žiaden dôvod, vraví český premiér Fiala 02 - Modified: 2025-06-17 12:43:07 - Feat.: - Title: Opozícia chce hlasovaním o nedôvere zakryť vlastné problémy, vyhlásil Fiala 03 - Modified: 2025-06-17 12:14:01 - Feat.: - Title: Účastníci panelu HN na konferencii Visegrad 4 Business sa zhodujú: Colná vojna Európy s USA má len porazených 04 - Modified: 2025-06-17 10:47:25 - Feat.: - Title: Verdikt súdu, ktorý vydal elektroniku s bitcoinmi, môže byť podľa českej ministerky nezákonný 05 - Modified: 2025-06-17 09:12:41 - Feat.: - Title: Koaličné hnutie STAN neumožní, aby bola českej vláde vyslovená nedôvera
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. jún 2025 15:23