Munícia pre Ukrajinu. FOTO: Reuters
StoryEditor

Srbské zbrojovky ďalej dodávajú muníciu Ukrajine, tvrdí ruská rozviedka

29.05.2025, 17:06
Autor:
ČTKČTK

Server Meduza v súvislosti s vyhlásením ruskej rozviedky pripomenul, že vlani v júni denník Financial Times písal, že vývoz srbskej munície na Ukrajinu cez tretie krajiny dosiahol približne 800 miliónov eur.

Srbské zbrojovky ďalej dodávajú muníciu Kyjevu napriek neutralite, ktorú v rusko-ukrajinskej vojne oficiálne hlása Belehrad. Uviedla to dnes ruská rozviedka SVR, ktorá vo svojom vyhlásení označila počínanie srbského zbrojného priemyslu za ranu do chrbta Rusku ako tradičnému spojencovi balkánskej krajiny.

SVR obvinila členské štáty NATO, na prvom mieste Českú republiku, že pomáhajú sprostredkovať dodávky srbskej munície ukrajinským vojakom.

"Protiruské počínanie maskujú (zbrojné podniky) falošnými certifikátmi o konečných používateľoch či za pomoci prostredníkov. Medzi nimi najčastejšie figurujú štáty NATO, predovšetkým Česko, Poľsko a Bulharsko," uviedla SVR.

Ukrajina sa už štvrtý rok bráni ruskej agresii vo vojne rozpútanej na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Brániacej sa krajine poskytol vojenskú a ďalšiu pomoc Západ, svoju úlohu v ukrajinskej obrane zohráva aj česká muničná iniciatíva.

Ukrajine dodali stotisíce projektilov

Srbské zbrojovky podľa SVR dodali ukrajinskej armáde "stotisíce projektilov do raketometov a húfnic", ako aj "milióny nábojov" pre ručné strelné zbrane. Tieto dodávky možno ťažko pokladať za humanitárne, pretože majú jediný zjavný účel: zabíjať a mrzačiť ruských vojakov a ruských civilistov, tvrdí ruská rozviedka, podľa ktorej vojnu Ruska proti Ukrajine rozpútal Západ s cieľom uštedriť Rusku strategickú porážku.

image

Vučić sa ospravedlnil za to, že Srbsko v OSN hlasovalo za ukrajinskú rezolúciu

Na "dopravníku smrti" sa podľa komuniké podieľajú najväčšie srbské zbrojovky, vrátane firiem Jugoimport, Zenitprom, Krusik, Sofag, Reyer DTI, Sloboda, Prvi Partizan a ďalšie.

"Zdá sa, že túžba srbských zbrojárov a ich ochrancov obohatiť sa z krvi bratských slovanských národov ich prinútila zabudnúť, kto sú ich skutoční priatelia, a kto nepriatelia," uviedla SVR a dodala, že Rusko pomohlo Srbom v najkritickejších okamihoch srbských dejín.

Vývoz presiahol stovky miliónov eur

Server Meduza v súvislosti s vyhlásením ruskej rozviedky pripomenul, že vlani v júni denník Financial Times písal, že vývoz srbskej munície na Ukrajinu cez tretie krajiny dosiahol približne 800 miliónov eur. Srbský prezident Aleksandar Vučič dodávky nepoprel a pripustil, že uvedená suma je celkom presná. Vývoz munície označil za súčasť ekonomickej obrody.

"Áno, vyvážame naše náboje. Nemôžeme ich vyvážať na Ukrajinu či do Ruska. Ale máme mnoho kontraktov s Američanmi, Španielmi, Čechmi a ďalšími. Čo s tým nakoniec urobia, to je ich vec," povedal vtedy Vučič, ktorý sa tento rok zúčastnil moskovských osláv sovietskeho víťazstva nad nacistickým Nemeckom.

Cestou do Moskvy muselo Vučičovo lietadlo pristáť v Baku, pretože ruská protivzdušná obrana odrážala útoky ukrajinských dronov, ktoré fakticky zablokovali moskovské letiská. Litva a Lotyšsko zakázali Vučičovmu lietadlu preletieť nad územím týchto pobaltských krajín.

01 - Modified: 2025-12-05 15:37:05 - Feat.: - Title: Uzavrel Kaliňák obchod storočia? Dubnickí zbrojári chcú vyrábať muníciu pre celú Európu za 58 miliárd 02 - Modified: 2025-12-05 15:32:58 - Feat.: - Title: Nemáme tajnú tlačiareň na peniaze, odkázal švédsky minister. Pomoc Afrike škrtá, prioritou je Kyjev 03 - Modified: 2025-12-05 10:37:10 - Feat.: - Title: Rokovania ukrajinskej a americkej delegácie na Floride sa skončili, Kyjev žiada výstup z Moskvy 04 - Modified: 2025-12-05 09:41:14 - Feat.: - Title: Donbas pokryla obria pavučina, do vlákien sa zaplietajú vtáky aj pechota 05 - Modified: 2025-12-05 10:59:39 - Feat.: - Title: Ukrajinské drony zasiahli prístav s ropným terminálom aj rafinériu v Syzrani, pri útokoch Ruska zomrel chlapec
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 19:51