Americký minister obrany Pete Hegseth. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Americký minister obrany Hegseth označil Poľsko za vzorového spojenca

27.05.2025, 22:08
Autor:
TASRTASR

Hegseth pri vítaní poľskej delegácie vyzdvihol pevné vzťahy medzi USA a Poľskom s tým, že americký prezident Donald Trump vyjadruje úctu a uznanie vedeniu Poľska a jeho obyvateľom.

Spojené štáty a Poľsko sú zajedno v úsilí o mier prostredníctvom sily, vyhlásil americký minister obrany Pete Hegseth, ktorý v utorok v Pentagóne prijal svojho poľského rezortného kolegu Wladyslawa Kosiniaka-Kamysza. Hegseth po spoločnom stretnutí označil Poľsko za vzorového spojenca, ktorého netreba nabádať, aby vyčlenil päť percent HDP na svoju obranu, napísala agentúra PAP.

Hegseth pri vítaní poľskej delegácie vyzdvihol pevné vzťahy medzi USA a Poľskom s tým, že americký prezident Donald Trump vyjadruje úctu a uznanie vedeniu Poľska a jeho obyvateľom. Hegseth sa zároveň poďakoval Poľsku, že hostí približne 8000 amerických vojakov, a spomenul aj 128 kontraktov v oblasti obrany v hodnote 60 miliárd dolárov.

image

Putin sa zahráva s ohňom. Keby nebolo mňa, stali by sa v Rusku skutočne zlé veci, vyhlásil Trump

Stretnutie s Hegsethom bolo hlavným bodom krátkej návštevy Kosiniaka-Kamysza v USA. Pred príchodom uviedol, že na rokovaniach budú delegácie preberať viaceré témy vrátane bezpečnosti Poľska, výdavkov na obranu, modernizácie armády, zmlúv s USA a pomoci Ukrajine.

„Poľsko-americké vzťahy sa posúvajú na ešte vyššiu úroveň,“ uviedol po rokovaniach Kosiniak-Kamysz. Hmatateľným príkladom toho bude podľa neho spoločná vojenská výroba, ktorá sa čoskoro začne v Poľsku. Podľa PAP tiež vyhlásil, Varšava plne podporuje snahy Trumpovej administratívy o dosiahnutie „spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine“.

„Z tohto stretnutia si odnášam to, že ak si dnes niekto v Európe môže byť istý prítomnosťou amerických vojsk na svojom území, je to Poľsko,“ povedal minister. Zároveň oznámil, že prvé z 96 amerických vrtuľníkov Apache zakúpených pred rokom za celkovo desať miliárd dolárov dorazia do Poľska 16. júna.

01 - Modified: 2025-05-21 05:03:39 - Feat.: 1 - Title: Šéf Pentagonu Hegseth nariadil prešetrenie stiahnutia amerických vojakov z Afganistanu 02 - Modified: 2025-05-21 20:00:24 - Feat.: 1 - Title: USA prijali od Kataru darované lietadlo Boeing-747, využívať ho bude Trump 03 - Modified: 2025-05-06 07:55:28 - Feat.: 1 - Title: Teraz to začne búchať. Iránska chobotnica vytočila Izrael, Amerika lavíruje 04 - Modified: 2025-05-06 05:46:55 - Feat.: 1 - Title: „Trump chce tých správnych ľudí.“ Pentagón má znížiť počet elitných generálov o pätinu 05 - Modified: 2025-05-02 10:24:24 - Feat.: 1 - Title: Trump nebude na samite NATO, ak spojenci nepriplatia na obranu, píše Der Spiegel
01 - Modified: 2025-12-05 17:02:50 - Feat.: - Title: Varšava odklepla rozpočet na rok 2026. Do obrany naleje historických 200 miliárd zlotých 02 - Modified: 2025-12-05 16:37:05 - Feat.: - Title: Na stole je plán na ukončenie vojny. Ukrajinská delegácia opäť rokuje s Američanmi na Floride 03 - Modified: 2025-12-05 15:45:07 - Feat.: - Title: „Európa zdaňuje Američanov, aby dotovala samu seba.“ Šéf úradu z USA ostro kritizuje pokutu pre Muskovu sieť X 04 - Modified: 2025-12-05 15:06:23 - Feat.: - Title: Európska komisia odmietla kritiku migračnej politiky a tvrdenia o úpadku zo správy USA 05 - Modified: 2025-12-05 14:53:56 - Feat.: - Title: USA tlačia na Európu, aby do roku 2027 prevzala väčšinu záväzkov v NATO, píše Reuters
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 18:16