Maďarský premiér Viktor Orbán a podpredseda vlády Zsolt Semjén sa zúčastnili hlasovania o vystúpení z Medzinárodného trestného súdu. FOTO: Reuters
StoryEditor

Maďarsko vystupuje z Medzinárodného trestného súdu, rozhodol parlament

20.05.2025, 08:56
20.05.2025, 09:05
Autor:
TASRTASR

Za návrh hlasovalo 134 poslancov, 37 bolo proti a sedem zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.

Maďarský parlament v utorok schválil návrh podpredsedu vlády Zsolta Semjéna na vystúpenie Maďarska z Medzinárodného trestného súdu (ICC). Informuje o tom portál telex.hu.

Za návrh hlasovalo 134 poslancov, 37 bolo proti a sedem zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.

Šéf úradu vlády Gergely Gulyás 3. apríla oznámil, že vláda rozhodla o vystúpení Maďarska z ICC. Gulyás povedal, že tento súd je „úctyhodnou iniciatívou“, ale v poslednom čase sa stal „politickým orgánom“.

„V posledných rokoch Medzinárodný trestný súd prijal niekoľko rozhodnutí, ktoré zasiahli do nevyriešených, prebiehajúcich konfliktov, čím sťažil mier a možnosť trvalého riešenia,“ konštatoval na Facebooku politický riaditeľ úradu predsedu maďarskej vlády Balázs Orbán.

image

Vysvetlite, prečo ste nezadržali Netanjahua, žiadajú sudcovia z Haagu Maďarsko

Hlavný prokurátor ICC požiadal vlani v máji o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta a zatykače boli vydané aj na troch vodcov palestínskeho Hamasu za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Súd nakoniec v novembri 2024 vydal zatykač na izraelského premiéra, ktorého maďarský premiér Viktor Orbán v ten istý deň pozval do Maďarska, pripomína portál 24.hu.

01 - Modified: 2025-12-05 22:12:16 - Feat.: - Title: Budúcnosť celej strednej Európy závisí od výsledku volieb v Maďarsku, tvrdí bývalý šéf diplomacie Budapešti 02 - Modified: 2025-12-05 19:26:51 - Feat.: - Title: Haag pripúšťa proces s Putinom a Netanjahuom aj bez ich účasti. Máme to vyskúšané, znie od prokurátora 03 - Modified: 2025-12-05 18:16:47 - Feat.: - Title: Americký plán ráta s amnestiou, no Medzinárodný trestný súd je proti. Dohoda zatykač na Putina nezruší 04 - Modified: 2025-12-05 09:56:08 - Feat.: - Title: Orbán: V najbližších dňoch sa rozhodne, či sa vojna rozšíri do Európy 05 - Modified: 2025-12-04 15:44:31 - Feat.: - Title: Szijjártó kritizoval Úniu za neúspechy v zahraničnej politike, vyzdvihol Trumpovo mierové úsilie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 01:37