Vrtuľníky Boeing CH-47 Chinooks. FOTO: Reuters/Agencja Wyborcza.pl
StoryEditor

USA schválili predaj vojenského vybavenia pre Spojené arabské emiráty za 1,4 miliardy dolárov

13.05.2025, 08:55
Autor:
TASRTASR

Obchod zahŕňa šesť vrtuľníkov Boeing CH-47 Chinooks a ďalšie vybavenie za 1,32 miliardy dolárov, ktoré „podporia zahraničnú politiku a národnú bezpečnosť Spojených štátov,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Ministerstvo zahraničných vecí schválilo predaj vojenských lietadiel a vybavenia Spojeným arabským emirátom (SAE) v hodnote 1,4 miliardy dolárov, uviedli v pondelok americkí predstavitelia. Došlo k tomu pred tohtotýždňovou návštevou amerického prezidenta Donalda Trumpa na Blízkom východe, píše agentúra AFP.

Obchod zahŕňa šesť vrtuľníkov Boeing CH-47 Chinooks a ďalšie vybavenie za 1,32 miliardy dolárov, ktoré „podporia zahraničnú politiku a národnú bezpečnosť Spojených štátov,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Okrem toho schválil americký rezort diplomacie aj predaj komponentov pre stíhačky F-16 za 130 miliónov dolárov.

V samostatnej správe predstavitelia ministerstva uviedli, že súčiastky F-16 zlepšia „schopnosť SAE brániť svoju suverenitu a územnú celistvosť s cieľom splniť požiadavky národnej obrany“.

„SAE použije toto vybavenie pri pátracích a záchranných akciách, pomoci pri katastrofách, humanitárnej podpore a protiteroristických operáciách,“ uviedli. „Spojené arabské emiráty sú dôležitým partnerom USA pre (zabezpečenie) politickej stability a napredovania (v oblasti) hospodárstva na Blízkom východe,“ doplnili predstavitelia. Kongres má teraz 30 dní na prípadné zablokovanie navrhovaného predaja.

Trump v utorok pricestuje do Saudskej Arábie, ktorá je prvou zastávkou na jeho ceste po Blízkom východe. Následne zavíta do Kataru a SAE. S krajinami bude rokovať o diplomatických záležitostiach týkajúcich sa Pásma Gazy a Iránu, či o obchodných dohodách, obrane, energetike a umelej inteligencii.

01 - Modified: 2025-12-16 23:00:00 - Feat.: - Title: Do štátnej kasy priniesli 200 miliárd dolárov, no môžu byť nezákonné. Trumpove clá čelia súdu 02 - Modified: 2025-12-16 22:45:05 - Feat.: - Title: Spojené štáty hrozia EÚ odvetnými opatreniami pre obmedzovanie poskytovateľov služieb 03 - Modified: 2025-12-16 22:18:48 - Feat.: - Title: Trumpova administratíva zakáže vstup do USA občanom ďalších piatich krajín aj držiteľom palestínskych dokladov 04 - Modified: 2025-12-16 21:20:00 - Feat.: - Title: "Naživo z Bieleho domu." Trump bude mať príhovor k národu, venovať sa bude najskôr ekonomike a imigrácii 05 - Modified: 2025-12-16 20:06:24 - Feat.: - Title: Biely dom stupňuje tlak: USA pozastavili technologickú spoluprácu s Britániou pre viaznuce vyjednávania
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. december 2025 04:14