Katarský emir Tamim bin Hamad Sání a ruský prezident Vladimir Putin. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Katarský emir rokuje v Moskve s Putinom o Ukrajine aj Blízkom východe

17.04.2025, 13:56
Autor:
ČTKČTK

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa Reuters označil Katar za dobrého partnera Moskvy, s ktorým sa Putin chystá podpísať rôzne dohody.

Do Moskvy pricestoval katarský emir Tamim bin Hamad Sání, ktorý rokuje s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Informovala o tom ruská štátna agentúra TASS, podľa ktorej najvyšší predstavitelia oboch krajín prerokujú okrem iného rusko-ukrajinskú vojnu a situáciu na Blízkom východe; na programe sú aj bilaterálne vzťahy.

Šéf Kremľa na začiatok rokovania podľa TASS vyhlásil, že Moskva je pripravená urobiť všetko pre to, aby Sýria zostala suverénnym a celistvým štátom. Putin roky podporoval sýrskeho vládcu Bašára Asada, ktorého režim vlani zvrhli povstalci. Katarský emir podľa agentúry Reuters povedal, že faktický nový vládca Sýrie Ahmad Šara, ktorý je spojencom Kataru, chce vybudovať vzťahy s Ruskom.

Muhammad Chulajfí z katarského ministerstva zahraničných vecí TASS už skôr povedal, že emir plánuje s ruským prezidentom diskutovať o situácii v Sýrii, v Pásme Gazy a na Ukrajine.

image

Šéf iránskej diplomacie Arakčí sa v Moskve stretne s Lavrovom, témou budú iránsko-americké rokovania

Hovorca Kremľa podľa Reuters označil Katar za dobrého partnera Moskvy, s ktorým sa Putin chystá podpísať rôzne dohody. "Rusko-katarské vzťahy sa rozvíjajú veľmi dynamicky, kontakty medzi hlavami štátov sú pomerne časté," povedal Peskov novinárom.

Agentúra TASS napísala, že rokovania hláv štátov oboch krajín sa zúčastňuje aj čečenský vodca Ramzan Kadyrov.

Rusko a Katar tento týždeň uviedli, že vodcovia oboch krajín prerokujú úsilie o nájdenie mierovej dohody, ktorá by ukončila vojnu na Ukrajine. Tú rozpútalo Rusko pred viac ako tromi rokmi. Americký prezident Donald Trump vyhlasuje, že chce vojnu ukončiť, ale zatiaľ v tomto ohľade nedosiahol prelom.

Katar vystupuje v úlohe prostredníka medzi Moskvou a Kyjevom a pomohol zaistiť návrat mnohých ukrajinských detí z Ruska do vlasti. Ukrajina tvrdí, že Moskva bez súhlasu rodičov alebo iných zákonných zástupcov do Ruska alebo na Ruskom okupované územie odviezla tisíce ukrajinských detí. Medzinárodný trestný súd predvlani kvôli tomu vydal zatykač na Putina a tiež na splnomocnenkyňu Kremľa pre práva detí.

01 - Modified: 2025-04-17 11:41:48 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina podľa Zelenského vyrába 40 percent zbraní používaných na fronte. Ide o viac než tisíc druhov, vraví 02 - Modified: 2025-04-17 10:53:27 - Feat.: 1 - Title: Ruský vojenský súd poslal generála na sedem rokov za mreže. Bral úplatky, vinu priznal 03 - Modified: 2025-04-17 10:43:37 - Feat.: 1 - Title: Musíme vyvinúť tlak na vrahov, vyhlásil Zelenskyj v deň rokovaní v Paríži o Ukrajine 04 - Modified: 2025-04-17 10:32:10 - Feat.: 1 - Title: Rusko podľa BBC systematicky zabavuje domy Ukrajincom, ktorí utiekli z mesta Mariupoľ 05 - Modified: 2025-04-17 08:00:43 - Feat.: 1 - Title: Ruské útoky na Dnipro a Cherson si vyžiadali najmenej tri obete a desiatky zranených
01 - Modified: 2025-12-05 20:46:51 - Feat.: - Title: Putin a americký vyslanec Witkoff si navzájom rozumejú, povedal zahraničnopolitický poradca Kremľa 02 - Modified: 2025-12-05 19:26:51 - Feat.: - Title: Haag pripúšťa proces s Putinom a Netanjahuom aj bez ich účasti. Máme to vyskúšané, znie od prokurátora 03 - Modified: 2025-12-05 19:20:14 - Feat.: - Title: Miliardy na obranu pred Ruskom. Nórsko navyšuje rozpočet a objednáva ponorky od Thyssenkruppu 04 - Modified: 2025-12-05 18:16:47 - Feat.: - Title: Americký plán ráta s amnestiou, no Medzinárodný trestný súd je proti. Dohoda zatykač na Putina nezruší 05 - Modified: 2025-12-05 16:37:05 - Feat.: - Title: Na stole je plán na ukončenie vojny. Ukrajinská delegácia opäť rokuje s Američanmi na Floride
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 02:13