Pápež František sa počas súkromnej audiencie vo Vatikáne stretol s britským kráľom Karolom III. a kráľovnou manželkou Kamilou. FOTO: Reuters
StoryEditor

Britský kráľovský pár sa vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom

10.04.2025, 12:14
Autor:
TASRTASR

Vatikán v utorok informoval, že pápežov hlas a pohyblivosť sa zlepšujú, čo vyvoláva nádej, že sa bude môcť zúčastniť na obradoch nadchádzajúceho veľkonočného obdobia.

Vatikán vo štvrtok zverejnil fotografiu pápeža Františka zo stretnutia s britským kráľom Karolom III. a kráľovnou manželkou Kamilou, ktorá sa uskutočnila v stredu počas štátnej návštevy britského monarchu v Taliansku. Informovala o tom agentúra AFP.

Stredajšie stretnutie bolo prekvapením, pretože Buckinghamský palác plánovanú audienciu zrušil pre zlý zdravotný stav 88-ročného pápeža. František sa totiž naďalej zostavuje z obojstranného zápalu pľúc, pre ktorý strávil päť týždňov v nemocnici.

Prvé stretnutie

AFP pripomenula, že od nástupu monarchu na trón v roku 2022 šlo o prvé stretnutie britského panovníka, ktorý je súčasne aj hlavou anglikánskej cirkvi, s pápežom.

Počas audiencie pápež zablahoželal kráľovskému páru k 20. výročiu svadby a spoločne s kráľom, ktorý sa zotavuje z rakoviny, si navzájom vymenili želania dobrého zdravia.

image

Napriek zrušenej audiencii sa britský kráľ Karol III. stretol s pápežom Františkom

Sedemdesiatšesťročný britský kráľ už viac ako rok trpí nešpecifikovaným typom rakoviny. Pred necelými dvoma týždňami bol nakrátko hospitalizovaný po tom, ako sa u neho prejavili vedľajšie účinky liečby. K svojim panovníckym povinnostiam sa vrátil 1. apríla.

Dvakrát na prahu smrti

František, ktorý sa počas liečby zápalu pľúc v nemocnici dvakrát ocitol na prahu smrti, sa do Vatikánu vrátil 23. marca. Napriek tomu, že mu lekári nariadili dvojmesačný odpočinok a rekonvalescenciu, minulú nedeľu sa prekvapivo objavil na Námestí svätého Petra a pozdravil sa s veriacimi a pútnikmi.

image

Pápež František sa dnes prvýkrát od svojho prepustenia z nemocnice objavil na verejnosti

Vatikán v utorok informoval, že pápežov hlas a pohyblivosť sa zlepšujú, čo vyvoláva nádej, že sa bude môcť zúčastniť na obradoch nadchádzajúceho veľkonočného obdobia.

František naďalej - najmä však v noci - používa pri dýchaní kanylu - plastovú trubičku zastrčenú do nosných dierok. Na fotografii zverejnenej Vatikánom vo štvrtok ju však nemá, dodala AFP.

01 - Modified: 2025-05-30 13:03:21 - Feat.: - Title: Misia pri Svätej stolici je Everest diplomacie. Vatikán je veľmi dobre informovaný, vraví Marek Lisánsky 02 - Modified: 2025-05-29 14:45:55 - Feat.: - Title: Pápež Lev XIV. zavítal do letného sídla Castel Gandolfo, oboznámil sa s projektom predchodcu Františka 03 - Modified: 2025-05-26 21:42:18 - Feat.: - Title: Kráľ Karol III. pricestoval na návštevu Kanady, jej cieľom je podpora suverenity štátu 04 - Modified: 2025-05-25 11:04:19 - Feat.: - Title: Mierové rokovania Moskvy a Kyjeva sa vrátia do Istanbulu, Vatikán je mimo hry 05 - Modified: 2025-05-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Čoho sa pápež bál...
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. jún 2025 01:40