Francúzsko poskytne Ukrajine ďalšiu zbrojnú pomoc za dve miliardy eur.
Po dnešnom rokovaní s hlavou ukrajinského štátu Volodymyrom Zelenským to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Povedal tiež, že na ďalšiu zbrojnú pomoc chce vyzvať ostatných spojencov na summite o bezpečnosti Európy a situáciu na Ukrajine, ktorý vo štvrtok organizuje. Ukrajina sa od februára 2022 bráni ruskej invázii.
Témou rozhovoru oboch prezidentov bolo aj čiastočné prímerie. Washington po utorkových separátnych rokovaniach, ktoré americký tím viedol s delegáciami oboch znepriatelených krajín v Rijáde, oznámil uzavretie dohôd o prímerí v Čiernom mori a o zastavení útokov na energetickú infraštruktúru. Zatiaľ čo Biely dom o ďalších podmienkach nehovoril, Kremeľ čiernomorské prímerie následne podmienil okrem iného zrušením sankcií proti štátnej banke Rosselchozbank a jej návratom do medzinárodného platobného systému SWIFT.
Rusko sa podľa Macrona snaží o iné vysvetlenie toho, čo rokovacie tímy v Rijáde dohodli. Vyzval preto Moskvu, aby 30-dňové prímerie prijala bez ďalších podmienok. Na uvoľnenie protiruských sankcií je podľa neho príliš skoro. K tomu Zelenskyj povedal, že bez ohľadu na ruské vyhlásenia očakáva od USA zabezpečenie prímeria bez podmienok.
Macron v Paríži vo štvrtok organizuje summit venovaný možnostiam zaistenia mieru a bezpečnosti na Ukrajine, pri ktorom sa stretnú spojenci z Európy a Kanady. Česko bude zastupovať premiér Petr Fiala. Nová francúzska zbrojná pomoc pre Ukrajinu, ktorú dnes Macron ohlásil, bude zahŕňať okrem iného protitankové strely, strely zem-vzduch či drony.
