Bývalý ruský minister obrany Sergej Šojgu. FOTO: Profimedia
StoryEditor

Ruský exminister obrany Šojgu zavítal do Pchjongjangu, dôvod návštevy zatiaľ známy nie je

21.03.2025, 15:23
Autor:
TASRTASR

Šojguova návšteva sa koná aj krátko po tom, ako Ukrajina a Rusko v stredu v zásade súhlasili s obmedzeným prímerím.

Tajomník ruskej Bezpečnostnej rady Sergej Šojgu pricestoval v piatok do Severnej Kórey (KĽDR), kde ho prijal tamojší vodca Kim Čong-un.

Cieľ Šojguovej návštevy nie je známy, ale koná sa krátko po medializácii správ, že KĽDR nedávno údajne vyslala do Ruska ďalších vojakov na podporu ruskej armády vo vojne proti Ukrajine. Informovala o tom agentúra AP.

Agentúra TASS, na ktorú sa AP odvoláva, uviedla, že Šojgu Kimovi odovzdal nešpecifikované posolstvo od ruského prezidenta Vladimira Putina. Ďalšie podrobnosti o stretnutí TASS neposkytla.

Šojguov príchod do KĽDR potvrdila aj severokórejská tlačová agentúra KCNA, ktorá taktiež nezverejnila žiadne ďalšie detaily.

Niektorí pozorovatelia tvrdia, že Šojguova návšteva by mohla súvisieť s možnou Kimovou cestou do Ruska. Keď Putin v júni 2024 navštívil Pchjongjang a podpísal s Kimom veľkú zmluvu o vzájomnej obrane, pozval vodcu KĽDR na návštevu Moskvy.

image

KĽDR je pripravená poskytnúť Rusku ďalších vojakov, zbrane aj muníciu, upozornil Soul

AP doplnila, že Severná Kórea dodáva Rusku veľké množstvo konvenčných zbraní a vlani na jeseň - podľa predstaviteľov amerických, juhokórejských a ukrajinských spravodajských služieb -vyslala do Ruska aj 10-tisíc až 12-tisíc vojakov armády KĽDR.

Koncom februára juhokórejská tajná služba upozornila, že KĽDR zrejme do Ruska vyslala ďalších vojakov. Odhaduje sa, že ich je od 1000 do 3000.

Južná Kórea, USA a ďalšie štáty majú podozrenie, že výmenou za poskytnutie zbraní a vojenského personálu Severná Kórea od Ruska dostáva ekonomickú a vojenskú pomoc.

Mnohí experti predpokladajú, že KĽDR pravdepodobne ešte zvýši svoju podporu pre Rusko, aby od neho získala ďalšie výhody, kým sa skončí vojna na Ukrajine.

Šojguova návšteva sa koná aj krátko po tom, ako Ukrajina a Rusko v stredu v zásade súhlasili s obmedzeným prímerím. Nateraz však nie je jasné, kedy by mohlo nadobudnúť účinnosť a na aké ciele by sa v jeho rámci nesmelo útočiť.

01 - Modified: 2025-12-11 20:11:47 - Feat.: - Title: Mierová dohoda nesmie obsahovať zárodky konfliktov, tvrdí von der Leyenová po rokovaní koalície ochotných 02 - Modified: 2025-12-11 19:55:59 - Feat.: - Title: Zelenskyj rokoval s Trumpovým tímom aj Ruttem o bezpečnostných zárukách. Lavrov viní Európu z nátlaku na USA 03 - Modified: 2025-12-11 19:12:06 - Feat.: - Title: Útok na ruskú mobilizáciu. Hackeri napadli systém odvodov, ktorý obsahuje 30 miliónov účtov 04 - Modified: 2025-12-11 17:27:51 - Feat.: - Title: Maduro je pod tlakom z USA. Vladimir Putin mu vyjadril podporu, hovorí o solidarite s venezuelským ľudom 05 - Modified: 2025-12-11 16:47:55 - Feat.: - Title: Rusi hlásia dobytie Siverska, Kyjev nesúhlasí. Pád bašty by im otvoril cestu na posledné veľké mestá v Donbase
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
12. december 2025 09:04