Americký prezident Donald Trump. FOTO: Reuters
StoryEditor

Biely dom zvažuje obmedziť vstup do USA občanom štyroch desiatok krajín

15.03.2025, 10:44
Autor:
ČTKČTK

V dokumente vypracovanom na Trumpov príkaz diplomatickými a bezpečnostnými činiteľmi je podľa denníka The New York Times​ uvedených celkovo 43 krajín rozdelených do troch skupín.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že obmedzí vstup do Spojených štátov občanom štyroch desiatok krajín. Cestovné obmedzenia by tak boli širšie ako tie, ktoré Trump zaviedol počas svojho prvého funkčného obdobia. Píšu o tom denník The New York Times (NYT) a agentúra Reuters s odvolaním sa na vnútorné vládne memorandum.

V dokumente vypracovanom na Trumpov príkaz diplomatickými a bezpečnostnými činiteľmi je podľa NYT uvedených celkovo 43 krajín rozdelených do troch skupín. Občanom prvej skupiny jedenástich krajín, medzi ktorými sú okrem iného Afganistan, Irán, Sýria, Venezuela, Kuba a Severná Kórea, by bol vstup do USA plošne zakázaný.

V druhej skupine desiatich krajín je napríklad Rusko, Bielorusko, Pakistan, Haiti, Mjanmarsko alebo Južný Sudán. Tieto krajiny by mali cestovanie do USA obmedzené, ale nie úplne zakázané.

image

USA vyhlásili veľvyslanca Juhoafrickej republiky za nevítanú osobu

Vstup by mohol byť povolený napríklad bohatým podnikateľom, nie však ľuďom cestujúcim na imigračné alebo turistické víza. Občania krajín na tomto zozname by tiež museli absolvovať povinné osobné pohovory, aby mohli získať vízum.

V tretej skupine je 22 krajín, vrátane Konga, Mali, alebo Kambodže. Občanom krajín v tejto skupine by bolo čiastočne pozastavené vydávanie amerických víz, ak ich vlády "nevyvinú úsilie na odstránenie nedostatkov do 60 dní", uvádza podľa Reuters vládna správa. V opačnom prípade by im podľa NYT hrozilo, že budú zaradené do prvej alebo druhej skupiny krajín.

Šéf Bieleho domu po nástupe do funkcie 20. januára nariadil ministerstvu zahraničia do 60 dní vypracovať zoznam krajín, u ktorých je preverovanie a kontrola natoľko nedostatočná, "že to oprávňuje na čiastočné alebo úplné pozastavenie prijímania štátnych príslušníkov týchto krajín".

image

Musk je pri ňom iba začiatočník. Za Trumpove nitky v skutočnosti ťahá iný kontroverzný miliardár

Americký činiteľ pod podmienkou anonymity Reuters oznámil, že zoznam môže byť pozmenený a že ho ešte administratíva vrátane ministra zahraničia Marca Rubia neschválila.

Nie je jasné, či by sa zákaz vzťahoval na osoby s existujúcimi vízami, alebo či by ich víza boli zrušené, píše NYT. Rovnako nie je zrejmé, či administratíva plánuje dať výnimku zo zákazu ľuďom, ktorí v USA už majú povolenie na trvalý pobyt.

Na niektoré krajiny z prvých dvoch skupín zoznamu uvalil Trump sankcie už v rámci obmedzovania vstupu do USA vo svojom prvom volebnom období, mnohé sa však objavujú nanovo. Niektoré z nich majú spoločné charakteristiky s krajinami na predchádzajúcich zoznamoch, píše NYT.

Väčšinou ide podľa denníka o krajiny s moslimskou väčšinou alebo krajiny s nebelošským, chudobným obyvateľstvom a s vládami, ktoré sú považované za slabé alebo skorumpované.

01 - Modified: 2025-12-05 12:58:10 - Feat.: - Title: Európa je v civilizačnom rozklade. Okrem vojny ju ničí aj migrácia, tvrdí Trumpova bezpečnostná správa 02 - Modified: 2025-12-05 10:37:10 - Feat.: - Title: Rokovania ukrajinskej a americkej delegácie na Floride sa skončili, Kyjev žiada výstup z Moskvy 03 - Modified: 2025-12-05 08:44:00 - Feat.: - Title: Putin by sa mohol s Trumpom stretnúť v blízkej budúcnosti, rokovania pokročili, tvrdí poradca Kremľa 04 - Modified: 2025-12-05 07:30:28 - Feat.: - Title: Trump utrpel porážku. Súdna porota odmietla obžalovať jeho oponentku Jamesovú 05 - Modified: 2025-12-05 06:20:26 - Feat.: - Title: Trump opäť pritvrdzuje. Pracovné povolenia pre migrantov skresal z piatich rokov na 18 mesiacov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 15:22