Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Poľsko musí byť pripravené na každý scenár. Budú prúdiť peniaze, vyhlásil minister obrany

07.03.2025, 12:26
Autor:
TASRTASR

Minister obrany zdôraznil, že Poľsko postupuje podľa troch hlavných strategických priorít: udržiavať Rusko čo najďalej od svojich hraníc, budovať silné transatlantické partnerstvo a posilňovať Európu.

Poľsko musí byť pripravené na každý scenár, posilňovať svoje ozbrojené sily a budovať spoločenskú odolnosť, vyhlásil v piatok vicepremiér a minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Predseda Sejmu Szymon Holownia na spoločnej tlačovej konferencii oznámil plán vyčleniť 30 miliárd zlotých z Plánu obnovy na vytvorenie Fondu bezpečnosti a obrany. Informuje o tom agentúra PAP.

Minister obrany zdôraznil, že Poľsko postupuje podľa troch hlavných strategických priorít: udržiavať Rusko čo najďalej od svojich hraníc, budovať silné transatlantické partnerstvo a posilňovať Európu. O európskej bezpečnosti sa má v piatok diskutovať aj v parlamente po vystúpení premiéra Donalda Tuska.

image

Poľskí poslanci absolvujú dobrovoľný vojenský výcvik

Kosiniak-Kamysz vyjadril presvedčenie, že v Sejme existuje široká podpora pre posilnenie bezpečnosti štátu, presahujúca hranice vládnej koalície. Ocenil, že aj Európa si uvedomuje rastúce hrozby a je ochotná investovať do obrany. V tomto smere vyzdvihol spoluprácu s krajinami východného krídla NATO a škandinávskymi partnermi.

Holownia priblížil, že novovytvorený fond bude podporovať konkrétne projekty v oblasti bezpečnosti, vrátane investícií do obranného priemyslu, civilnej ochrany, výstavby krytov či výskumu vojenských technológií. Financie budú smerovať aj na rozvoj technológií pre mierové aj vojenské účely.

"Budú prúdiť reálne peniaze, ktoré prinesú reálne zmeny v poľskom zbrojárskom priemysle a celkovom bezpečnostnom ekosystéme," uzavrel Holownia.

01 - Modified: 2025-03-07 08:49:54 - Feat.: 1 - Title: Poľské orgány zadržali poslanca Dariusza Mateckého. Bol na ceste na prokuratúru, tvrdí jeho advokát 02 - Modified: 2025-03-06 21:50:34 - Feat.: 1 - Title: Slovenská delegácia sa zúčastnila na Európskej konferencii mládeže v Poľsku 03 - Modified: 2025-03-06 17:44:08 - Feat.: 1 - Title: NATO musí rýchlo zbrojiť, aby odradilo Rusko od útoku, povedal Duda. Chce zvýšenie výdavkov na obranu 04 - Modified: 2025-03-06 15:41:54 - Feat.: 1 - Title: Poľsko vyzvalo pred summitom na zaistenie hraníc, Dánsko na rýchle zbrojenie 05 - Modified: 2025-03-06 11:34:16 - Feat.: 1 - Title: Európa dokáže vyhrať každú konfrontáciu s Ruskom, vyhlásil Tusk
01 - Modified: 2025-12-05 19:26:51 - Feat.: - Title: Haag pripúšťa proces s Putinom a Netanjahuom aj bez ich účasti. Máme to vyskúšané, znie od prokurátora 02 - Modified: 2025-12-05 19:20:14 - Feat.: - Title: Miliardy na obranu pred Ruskom. Nórsko navyšuje rozpočet a objednáva ponorky od Thyssenkruppu 03 - Modified: 2025-12-05 17:02:50 - Feat.: - Title: Varšava odklepla rozpočet na rok 2026. Do obrany naleje historických 200 miliárd zlotých 04 - Modified: 2025-12-05 16:37:05 - Feat.: - Title: Na stole je plán na ukončenie vojny. Ukrajinská delegácia opäť rokuje s Američanmi na Floride 05 - Modified: 2025-12-05 14:52:55 - Feat.: - Title: Okamih pravdy: Európa tlačí na Belgicko. Rusi sa na boji o svoje zmrazené miliardy skvele bavia
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 03:15