Francúzsko ponúklo Ukrajine svoje spravodajské informácie náhradou za americké, ktorých zdieľanie s Kyjevom americký prezident Donald Trump pozastavil.
Dnes to podľa agentúry Reuters vyhlásil francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu. Informácie tajných služieb sú kľúčové pre obranu Ukrajiny, ktorá februára 2022 vzdoruje ruskej invázii.
Spojené štáty pozastavili zbrojnú pomoc a tiež zdieľanie spravodajských informácií po piatkovej roztržke v Bielom dome medzi Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Podľa informácií denníka Financial Times Washington tiež formálne zakázal svojim spojencom zdieľať americké spravodajské informácie s napadnutou krajinou.
Šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Ratcliffe v stredu stanici Fox Business povedal, že verí v skoré obnovenie zbrojnej i spravodajskej spolupráce. Cestu k tomu otvorilo opätovné zbližovanie Washingtonu s Kyjevom po tom, čo Zelenskyj vyjadril ochotu konať a pripravenosť podpísať dohodu o americkom podiele na ukrajinskom nerastnom bohatstve.
