Americký prezident Donald Trump. FOTO: REUTERS
StoryEditor

USA a Ukrajina sa chystajú podpísať dohodu o nerastných surovinách, tvrdia zdroje Reuters

04.03.2025, 20:34
05.03.2025, 07:24
Autor:
ČTKČTK

Dohodu mali obe strany podpísať už v piatok, ale schôdzka Trumpa a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského skončila roztržkou.

Spojené štáty a Ukrajina sa chystajú podpísať dohodu o ukrajinských nerastných surovinách, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje.

Americký prezident Donald Trump vraj dohodu oznámi v prejave v Kongrese, ktorý prednesie v noci na stredu SEČ.

Skoré uzavretie dohody v nedeľu odmietol minister financií Scott Bessent. Dohodu mali obe strany podpísať už v piatok, ale schôdzka Trumpa a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bielom dome sa skončila roztržkou.

"Teraz nie," reagoval v nedeľu na otázku stanice CBS News, či je zmluva s Ukrajinou na stole, minister financií Bessent, píše agentúra Reuters.

Podľa stanice ukrajinskí predstavitelia vo Washingtone vyjadrili vôľu zmluvu uzavrieť. Na dojednanie však zostáva množstvo detailov. Po piatkovej schôdzi v Bielom dome chce totiž Trump "obsiahlejšiu, lepšiu dohodu", povedal stanici nemenovaný americký vládny predstaviteľ.

image

Roztržka bola poľutovaniahodná. Je načase veci napraviť, sme pripravení, vraví Zelenskyj k Trumpovi

Správanie Trumpa a jeho viceprezidenta J.D. Vanceho počas piatkového rokovania so Zelenským v Oválnej pracovni kritizovalo viacero spojencov USA, americká administratíva napriek tomu trvala na tom, že jediný, kto by sa mal ospravedlniť, je ukrajinský prezident.

Zelenskyj, ktorého krajina na fronte čelí ťažkej situácii a ruskému postupu, odvtedy urobil niekoľko ústretových krokov a dnes napríklad uviedol, že je pripravený pod Trumpovým silným vedením pracovať na dosiahnutí trvalého mieru. Európski politici zase v sérii telefonátov apelovali na obe strany, aby sa znovu pokúsili o dohodu.

Zmluva, ako o nej informovali médiá, počíta so zriadením ukrajinsko-amerického investičného fondu na obnovu krajiny, do ktorého bude Ukrajina prispievať polovicou budúcich výnosov z nerastných surovín v štátnom vlastníctve.

01 - Modified: 2025-03-04 18:53:26 - Feat.: 1 - Title: Absurdne nečestné. Vance sa ohradil voči kritike za spochybnenie kompetentnosti európskych armád 02 - Modified: 2025-03-04 15:18:54 - Feat.: 1 - Title: Fico chce byť zrozumiteľný, ale ako premiér malej krajiny veľmi riskuje 03 - Modified: 2025-03-04 13:46:56 - Feat.: 1 - Title: Šefčovič zakročí voči Putinovi aj Trumpovi. Obávame sa, že je neskoro, odkazujú výrobcovia kľúčovej komodity 04 - Modified: 2025-03-04 13:30:28 - Feat.: 1 - Title: Kyjev je odhodlaný pokračovať v spolupráci so Spojenými štátmi, povedal Šmyhal
01 - Modified: 2025-12-05 18:16:47 - Feat.: - Title: Americký plán ráta s amnestiou, no Medzinárodný trestný súd je proti. Dohoda zatykač na Putina nezruší 02 - Modified: 2025-12-05 17:50:27 - Feat.: - Title: Rast inflácie v USA sa v septembri zrýchlil 03 - Modified: 2025-12-05 17:41:12 - Feat.: - Title: Trumpov veľvyslanec chcel navštíviť Sarkozyho priamo vo väzení. Stretli sa až po exprezidentovom prepustení 04 - Modified: 2025-12-05 17:26:39 - Feat.: - Title: Kennedyho výbor v Spojených štátoch odhlasoval koniec odporúčania očkovať všetkých novorodencov proti žltačke 05 - Modified: 2025-12-05 16:37:05 - Feat.: - Title: Na stole je plán na ukončenie vojny. Ukrajinská delegácia opäť rokuje s Američanmi na Floride
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 22:15