Šéf ÖVP Christian Stocker, predseda sociálnych demokratov Andreas Babler and šéfka strany NEOS Beate Meinl-Reisingerová. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Rakušania sa dohodli. Ľudovci, sociálni demokrati a liberáli chcú vytvoriť spoločnú vládu, boli za prezidentom

22.02.2025, 16:16
Autor:
TASRTASR

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen po stretnutí uviedol, že vidí posun vpred a ochotu dosiahnuť kompromis, no tiež zameranie na spoločný cieľ v záujme krajiny.

Rakúska ľudová strana (ÖVP), Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) a liberálna strana NEOS chcú predsa len vytvoriť spoločnú vládu. Predsedovia trojice strán do v sobotu oznámili prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi, informujú agentúry DPA a APA.

Van der Bellen po stretnutí uviedol, že vidí posun vpred a ochotu dosiahnuť kompromis, no tiež zameranie na spoločný cieľ v záujme krajiny. Ľudovci, sociálni demokrati a liberáli už totiž o vytvorení koalície rokovali, no ich rozhovory v januári stroskotali po odchode strany NEOS. Tú teraz ÖVP a SPÖ znovu prizvali na rokovania, pretože ich možná dvojkoalícia by mala v parlamente tesnú väčšinu jediného hlasu.

"Sme v cieľovej rovinke, ale ešte nie úplne v cieli," povedala v sobotu predsedníčka NEOS Beate Meinlová-Reisingerová. Zdôraznila, že ide o sformovanie proeurópskej vlády.

image

V Rakúsku zostavujú vládu už takmer päť mesiacov, rokovania sa vrátili na začiatok

Šéf ÖVP Christian Stocker vyjadril presvedčenie, že sa im podarí dokončiť vládny program, hoci ich ešte čakajú veľké výzvy. Predseda SPÖ Andreas Babler uviedol, že cieľom jeho strany je čo najrýchlejšia dohoda.

Parlamentné voľby v Rakúsku sa konali 29. septembra minulého roka, krajina je tak po doterajších neúspešných koaličných rokovaniach bez riadnej vlády už 146 dní, teda najdlhšie v novodobých dejinách.

Prezident po stroskotaní rozhovorov ÖVP, SPÖ a NEOS začiatkom januára poveril zostavením vlády Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ), ktorá vyhrala voľby so ziskom takmer 29 percent hlasov pred ÖVP s vyše 26 percentami a SPÖ s viac ako 20 percentami. FPÖ začala koaličné rokovania s ľudovcami, aj tie sa však 12. februára skončili neúspechom.

Ľudovci začali krátko nato znovu rokovať so sociálnymi demokratmi. Na vytvorenie koalície s NEOS ešte budú potrebovať súhlas členov tejto strany, zjazd liberálov by sa mal uskutočniť koncom budúceho týždňa.

01 - Modified: 2025-02-19 13:12:42 - Feat.: 1 - Title: Vo Viedni zadržala polícia tínedžera, plánoval útok na železničnej stanici 02 - Modified: 2025-02-17 19:34:18 - Feat.: 1 - Title: Útočník z rakúskeho Villachu sa zradikalizoval na TikToku 03 - Modified: 2025-02-17 18:00:23 - Feat.: 1 - Title: Rakúski ľudovci a sociálni demokrati začali nové rokovania o zostavení vlády 04 - Modified: 2025-02-14 18:07:33 - Feat.: 1 - Title: Strany v Rakúsku vedú rozhovory o koalícii, viaceré pokusy už zlyhali 05 - Modified: 2025-01-30 08:18:43 - Feat.: 1 - Title: Kto môže obísť naše železnice, tak ich obíde. Ťaží z toho Maďarsko aj Rakúsko (rozhovor)
01 - Modified: 2025-12-13 18:44:16 - Feat.: - Title: Rakúski mliekari sa sťažujú na prudký prepad cien masla 02 - Modified: 2025-12-12 12:03:57 - Feat.: - Title: Rakúsko predlžuje kontroly na hraniciach so Slovenskom do leta budúceho roka 03 - Modified: 2025-12-11 12:56:49 - Feat.: - Title: Rakúski poslanci schválili zákaz šatiek na školách pre dievčatá pod 14 rokov 04 - Modified: 2025-12-11 12:39:51 - Feat.: - Title: Bezmocný mocnár. Ferdinand Dobrotivý pre vrodený hendikep nechával vládu na iných, poddaní ho však mali radi 05 - Modified: 2025-12-10 19:01:53 - Feat.: - Title: Súd uložil bývalému rakúskemu realitnému magnátovi Benkovi podmienečný trest
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. december 2025 07:47