Osobné autá, ktoré zaplavilo na železničnom podjazde v meste Louisville v americkom štáte Kentucky. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Zimné búrky a záplavy v USA si vyžiadali 13 obetí, sever čelí arktickým mrazom

17.02.2025, 08:56
17.02.2025, 22:18
Autor:
ČTKČTK

Sever Spojených štátov sa potýka s prílivom mrazivého arktického vzduchu s teplotami klesajúcimi pod mínus 40 stupňov Celzia.

Nepriaznivé zimné počasie sprevádzané búrkami a záplavami na východe Spojených štátov si cez víkend vyžiadalo najmenej desať obetí, väčšinou pri povodniach vyvolaných silnými dažďami v štáte Kentucky.

Sever krajiny sa medzitým potýka s prílivom mrazivého arktického vzduchu s teplotami klesajúcimi pod mínus 40 stupňov Celzia, informuje dnes agentúra AP.

Americká Národná meteorologická služba (NWS) vydala s platnosťou do utorka varovanie pred "životu nebezpečným chladom". Teploty v severovýchodnej časti štátu Montana majú podľa predpovede klesnúť až k mínus 43 stupňom Celzia, pričom pocitová teplota pri mrazivom vetre môže dosiahnuť až mínus 51 stupňov.

Meteorológovia uviedli, že niekoľko štátov zasiahne desiata a doteraz najchladnejšia vlna polárneho vzduchu za tohtoročnú zimu. Kombináciou meteorologických vplyvov sa do Spojených štátov, ale tiež do Európy tlačí mrazivý vzduch, ktorý sa za normálnych okolností drží v blízkosti severného pólu.

Štát Kentucky čelil za 24 hodín prívalu zrážok obvyklému pre celý mesiac. Úrady tam k dnešnému dňu evidujú 11 obetí na životoch. Guvernér Andy Beshear uviedol, že väčšina z nich, vrátane matky so sedemročným dieťaťom, zomrela v automobiloch, ktoré strhla veľká voda.

Ďalších najmenej tisíc ľudí, ktorí uviazli v dôsledku povodní, sa záchranárom podarilo evakuovať, dodal.

"Ešte je tu pár riek, ktoré nekulminovali a na ne sa teraz zameriavajú záchranné operácie," povedal guvernér novinárom. Týka sa to najmä okresu Martin, kde treba evakuovať viac ako sto ľudí, dodal.

Prezident Donald Trump schválil žiadosť štátu o vyhlásenie stavu katastrofy, čo oprávňuje Federálnu agentúru pre krízové ​​situácie (FEMA) koordinovať pomoc v celom Kentucky.

Jeden človek v nedeľu podľa záchranárov zahynul v Atlante pri páde stromu na rodinný dom. Ďalšiu obeť na živote si vyžiadala veľká voda v štáte Západná Virgínia. Tam je niekoľko ľudí nezvestných, uviedol podľa televízie CNN guvernér Patrick Morrisey.

Búrka tiež pripravila o elektrinu na 500-tisíc domácností a firiem, viac ako polovica zostávala bez prúdu aj dnes.

01 - Modified: 2025-12-05 23:00:00 - Feat.: - Title: Ťažba ropy pri Kalifornii. Ropný magnát verí v úspech, trhy to vidia inak 02 - Modified: 2025-12-05 21:23:06 - Feat.: - Title: Akcie v USA mierne vzrástli, dáta o ekonomike podporili vyhliadky na zníženie úrokov 03 - Modified: 2025-12-05 18:16:47 - Feat.: - Title: Americký plán ráta s amnestiou, no Medzinárodný trestný súd je proti. Dohoda zatykač na Putina nezruší 04 - Modified: 2025-12-05 17:50:27 - Feat.: - Title: Rast inflácie v USA sa v septembri zrýchlil 05 - Modified: 2025-12-05 17:41:12 - Feat.: - Title: Trumpov veľvyslanec chcel navštíviť Sarkozyho priamo vo väzení. Stretli sa až po exprezidentovom prepustení
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 14:31