Novovymenovaný kanadský komisár pre obmedzenie fentanylu Kevin Brosseau. FOTO: Reuters/Kancelária predsedu vlády
StoryEditor

Kanadská vláda vymenovala komisára pre obmedzenie fentanylu

12.02.2025, 09:59
Autor:
TASRTASR

Novovytvorená pozícia je jedným z viacerých ústupkov, ktorými chce Trudeauova vláda odvrátiť 25-percentné clá na dovoz z Kanady, ktorými pohrozil americký prezident Donald Trump.

Kanadská vláda vymenovala komisára, ktorý má obmedziť obchodovanie s drogou fentanyl. Úlohou bývalého vysokopostaveného policajta Kevina Brosseaua bude úzko spolupracovať s americkými úradmi na utlmení obchodovania s touto návykovou látkou, uviedol v utorok vo vyhlásení kanadský premiér Justin Trudeau.

Brosseau bol Trudeauovým poradcom pre národnú bezpečnosť a tajné služby. Viac ako 20 rokov pôsobil v Kráľovskej kanadskej jazdnej polícii a bol šéfom polície v provincii Manitoba.

Novovytvorená pozícia je jedným z viacerých ústupkov, ktorými chce Trudeauova vláda odvrátiť 25-percentné clá na dovoz z Kanady, ktorými pohrozil americký prezident Donald Trump.

image

Trudeau hrozí odvetou za americké clá na kanadskú oceľ. Je to útok na najbližšieho spojenca, tvrdí

Ich zavedenie 1. februára Trump odložil o 30 dní po tom, ako mu Trudeau prisľúbil prijatie opatrení na zlepšenie ochrany spoločných hraníc pred nelegálnymi migrantmi a proti pašovaniu fentanylu.

Masívny prísun fentanylu do USA má v posledných rokoch na svedomí desiatky tisíc úmrtí. Odhaduje sa, že len v roku 2021 zomrelo na predávkovanie syntetickými opioidmi viac ako 70-tisíc ľudí. Väčšinu týchto úmrtí spôsobil práve fentanyl.

Kanadská vláda tvrdí, že cez jej hranice sa pašuje menej ako jedno percento fentanylu, ktorý sa dostane do USA.

01 - Modified: 2025-12-05 06:15:22 - Feat.: - Title: Kanada reaguje na neistotu a zbrojí. Od USA nakúpi bomby za 2,7 miliardy dolárov 02 - Modified: 2025-12-04 19:55:28 - Feat.: - Title: Sheinbaumová mieri do Washingtonu. Potvrdila schôdzku s Trumpom a kanadským premiérom 03 - Modified: 2025-12-01 22:45:00 - Feat.: - Title: Kanada sa ako prvá nečlenská krajina EÚ zapojí do obranného programu SAFE 04 - Modified: 2025-12-01 20:28:00 - Feat.: - Title: USA zrušia clá na britské lieky, Londýn zvýši výdavky na inovatívnu liečbu 05 - Modified: 2025-11-28 14:14:47 - Feat.: - Title: Štáty EÚ podporili návrh na zrušenie ciel na dovoz amerického priemyselného tovaru
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 19:50