StoryEditor

Trumpove čistky v spravodajských službách sa začali. Utrpí Európa aj aliancia Päť očí

07.02.2025, 18:45
  • Radikálnym rozpočtovým aj personálnym škrtom z dielne Donalda Trumpa neuniknú ani americké spravodajské služby.
  • Na začiatok si republikánska administratíva posvietila na CIA, ďalšie budú nasledovať.
  • Minulosť však ukázala, že ťahanie politiky do tohto citlivého sektora sa nemusí vyplatiť, obzvlášť v geopoliticky veľmi nestabilnej dobe.
  • Kroky dopadnú aj na spojencov Washingtonu, Rusko naopak môže oslavovať.

Začalo sa to nenápadne, americká Ústredná spravodajská služba ponúkla všetkým svojim pracovníkom odstupné, ak sami odídu zo zamestnania. Cieľom opatrenia je „prispôsobiť chod agentúry prioritám prezidenta“.

A ten ordinuje efektivitu, na zoškrtanie nadbytočných štátnych výdavkov dohliada špeciálny úrad pre efektívnu vládu vedený Elonom Muskom. V prípade spravodajských agentúr, kam spadá mimo CIA ďalších sedemnásť útvarov, však ide o oveľa viac.

CIA posiela ponuky na odstupné celej pracovnej sile.

Trump opakovane argumentuje, že spravodajské agentúry nekonajú čestne a sú zaťažené predpojatosťou. Už v kampani sľúbil vyhodiť „všetky skorumpované figúrky zo sektora národnej bezpečnosti“.

Spolitizovanie agentúr dal za vinu svojim demokratickým predchodcom, CIA podľa neho nie je schopná konať racionálne. Receptom na zlepšenie je dosadenie lojálnych ľudí do kľúčových postov, na spravodajské služby ako celok bude dohliadať Tulsi Gabbardová, CIA má na starosti John Ratcliffe.

Jasné zadanie

Tí majú podľa nemenov...

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-01-31 07:46:50 - Feat.: 1 - Title: Musíme Putina prinútiť, aby akceptoval Zelenského ako prezidenta, tvrdí český šéf diplomacie Lipavský 02 - Modified: 2025-01-29 23:07:06 - Feat.: 1 - Title: Biely dom mení mediálnu stratégiu. Na brífingy pozval influencerov a nové médiá 03 - Modified: 2025-01-29 12:56:43 - Feat.: 1 - Title: Ruská Duma žiada americký Kongres a OSN, aby preverili tvrdenia Tuckera Carsona o atentáte na Putina 04 - Modified: 2025-01-26 08:41:49 - Feat.: 1 - Title: CIA považuje únik covidu z laboratória za "pravdepodobnejšiu" alternatívu pôvodu
01 - Modified: 2025-12-05 15:37:05 - Feat.: - Title: Uzavrel Kaliňák obchod storočia? Dubnickí zbrojári chcú vyrábať muníciu pre celú Európu za 58 miliárd 02 - Modified: 2025-12-05 14:53:56 - Feat.: - Title: USA tlačia na Európu, aby do roku 2027 prevzala väčšinu záväzkov v NATO, píše Reuters 03 - Modified: 2025-12-05 12:58:10 - Feat.: - Title: Európa je v civilizačnom rozklade. Okrem vojny ju ničí aj migrácia, tvrdí Trumpova bezpečnostná správa 04 - Modified: 2025-12-05 08:44:00 - Feat.: - Title: Putin by sa mohol s Trumpom stretnúť v blízkej budúcnosti, rokovania pokročili, tvrdí poradca Kremľa 05 - Modified: 2025-12-05 07:30:28 - Feat.: - Title: Trump utrpel porážku. Súdna porota odmietla obžalovať jeho oponentku Jamesovú
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 16:58