Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi hovorí počas tlačovej konferencie po stretnutí so šéfom Rosatomu Alexejom Lichačevom v Moskve. FOTO: TASR/AP
StoryEditorŠéf agentúry pre atómovú energiu v Rusku uviedol, že je znepokojený útokmi pri elektrárni v Záporoží
Kto je za dané útoky zodpovedný, však šéf agentúry Rafael Grossi odmietol povedať. Podľa trosiek dronov to podľa neho medzinárodní pozorovatelia dislokovaní v Záporoží nedokážu určiť.
Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi vyjadril v piatok znepokojenie z rastúceho počtu útokov v blízkosti Záporožskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny, ktorú okupuje Rusko.
Povedal to po stretnutí s generálnym riaditeľom ruského štátneho podniku Rosatom Alexejom Lichačovom v Moskve. Informovala o tom agentúra DPA.
Rusko obsadilo túto najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe krátko po začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Kyjev sa viackrát neúspešne pokúsil o jej opätovné získanie. Ruskí aj ukrajinskí vojaci sa tiež opakovane navzájom obviňujú z ostreľovania elektrárne.
"Bezpečnostná situácia je naďalej veľmi zložitá. Okrem toho sme svedkami čoraz častejších útokov," uviedol Grossi, ktorého citovala ruská agentúra Interfax.
Kto je za dané útoky zodpovedný, však Grossi odmietol povedať. Podľa trosiek dronov to podľa neho medzinárodní pozorovatelia dislokovaní v Záporoží nedokážu určiť. Tvrdí však, že tieto otázky sa budú riešiť na medzinárodných stretnutia na najvyššej úrovni.
01 - Modified: 2025-12-13 10:22:02 - Feat.: - Title: Rusko chce Ukrajinu zničiť, tisíce ľudí sú bez elektriny, tvrdí Zelenskyj. Moskva použila raketu Kinžal
02 - Modified: 2025-12-13 09:30:30 - Feat.: - Title: Ukrajinská Odeská oblasť čelí jednému z najväčších ruských útokov, tvrdia úrady. Časť regiónu je bez elektriny
03 - Modified: 2025-12-13 08:57:07 - Feat.: - Title: Bezbranný „parazit“. Írsko je ideálne miesto pre útok na Európu, káble neochráni
04 - Modified: 2025-12-13 06:52:11 - Feat.: - Title: V ruskej Saratovskej oblasti zomreli pri dronovom útoku dvaja ľudia. Obyvatelia videli výbuchy z rafinérie
05 - Modified: 2025-12-13 09:34:54 - Feat.: - Title: KĽDR priznala, že jej vojaci odstraňovali míny v Kurskej oblasti. Kim hovorí o „srdcervúcich stratách“