Fínsky prezident Alexander Stubb. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Fínsko bude budúci týždeň hostiť summit NATO o bezpečnosti v Baltskom mori

09.01.2025, 07:45
Autor:
TASRTASR

Summit sa uskutoční v prezidentskom paláci a zúčastní sa na ňom generálny tajomník NATO Mark Rutte ako aj lídri Nemecka, Poľska, Dánska, Litvy, Lotyšska a Švédska a fínska podpredsedníčka Európskej komisie Henna Virkkunenová.

Fínsky prezident Alexander Stubb bude spolu s estónskym premiérom Kristenom Michalom budúci utorok v Helsinkách hostiť summit krajín NATO ležiacich pri Baltskom mori, oznámila v stredu kancelária fínskeho prezidenta. Účastníci budú diskutovať o bezpečnosti regiónu v čase, keď NATO plánuje posilniť svoju vojenskú prítomnosť v Pobaltí v súvislosti s poškodeniami podmorských káblov. píšeu agentúry DPA a AFP.

Summit sa uskutoční v prezidentskom paláci a zúčastní sa na ňom generálny tajomník NATO Mark Rutte ako aj lídri Nemecka, Poľska, Dánska, Litvy, Lotyšska a Švédska a fínska podpredsedníčka Európskej komisie Henna Virkkunenová.

Témou summitu bude bezpečnosť v regióne, najmä "opatrenia potrebné na zabezpečenie kritickej podmorskej infraštruktúry," uviedla vo vyhlásení kancelária prezidenta.

image

Litva zvyšuje bezpečnostné opatrenia okolo elektrického vedenia do Poľska pred odpojením sovietskej siete

"Diskusia sa zameria na posilnenie prítomnosti NATO v Baltskom mori a reakciu na hrozbu, ktorú predstavuje ruská tieňová flotila," pokračuje vyhlásenie.

Summit je reakciou na incident z decembra, keď ropný tanker Eagle S, ktorý je pravdepodobne súčasťou tzv. ruskej tieňovej flotily, poškodil elektrické vedenie Estlink 2 medzi Fínskom a Estónskom a niekoľko komunikačných káblov. Fínska polícia niekoľko dní po incidente oznámila, že našla stopy od kotvy, ktoré sa tiahnu desiatky kilometrov po morskom dne.

Ôsmim členom posádky zakázali fínske orgány opustiť územie Fínska. Fínska colná správa má podozrenie, že tanker, ktorý kotví v prístave Porvoo východne od Helsínk, je súčasťou tzv. ruskej tieňovej flotily. Tú Moskva používa na obchádzanie sankcií, napríklad pri preprave ropy.

01 - Modified: 2025-01-08 14:19:26 - Feat.: 1 - Title: Fínsko zakázalo tankeru Eagle S ďalšiu plavbu, nedostatky musí odstrániť 02 - Modified: 2025-01-07 16:18:48 - Feat.: 1 - Title: Švédska loď našla v mori kotvu z tankera, ktorý zrejme poškodil podmorské káble 03 - Modified: 2025-01-06 16:13:39 - Feat.: 1 - Title: Fínsko opravilo dva telekomunikačné káble poškodené po podozrení zo sabotáže 04 - Modified: 2025-01-04 16:43:01 - Feat.: 1 - Title: Dánsko vyšetruje pôvod dronov spozorovaných nad prístavom v Baltskom mori. Nevie sa, kto ich vypustil
01 - Modified: 2025-12-05 14:53:56 - Feat.: - Title: USA tlačia na Európu, aby do roku 2027 prevzala väčšinu záväzkov v NATO, píše Reuters 02 - Modified: 2025-12-05 12:00:00 - Feat.: - Title: FOTO Dokonalý zimný úlet? Vo Fínsku si teraz môžeš kúpiť dom za cenu auta 03 - Modified: 2025-12-05 10:03:41 - Feat.: - Title: Nemecké stíhačky budú od soboty chrániť poľský vzdušný priestor 04 - Modified: 2025-12-04 19:06:30 - Feat.: - Title: Všetky severské krajiny NATO prechádzajú pod americké velenie v Norfolku. Cieľom je posilniť pozíciu Aliancie 05 - Modified: 2025-12-04 17:30:00 - Feat.: - Title: Zabudnite na tanky. Európa potrebuje pre vojnu s Ruskom železnicu k Baltu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 19:37