Rakúsky kancelár a šéf Ľudovej strany Karl Nehammer a predseda sociálnych demokratov Andreas Babler a šéfka strany NEOS Beate Meinl-Reisinger. FOTO: Reuters
StoryEditor

Ľudovci a sociálni demokrati pokračujú v rokovaniach o vláde samostatne, nechcú aby Rakúsko riadila FPÖ

04.01.2025, 18:04
Autor:
TASRTASR

Tri strany rokovali o vytvorení koalície od polovice novembra, pričom ich cieľom bolo, aby sa víťazná krajne pravicová Slobodná strana Rakúska nedostala k moci.

Predstavitelia rakúskych ľudovcov a sociálnych demokratov sa v sobotu samostatne stretli na koaličných rokovaniach po tom, čo zlyhali rozhovory s liberálnou stranou NEOS. Správa pochádza z z agentúry DPA.

NEOS sa v piatok stiahla z niekoľko týždňov trvajúcich koaličných rokovaní s ÖVP a SPÖ, pričom šéfka liberálov Beate Meinl-Reisingerová uviedla, že ostatné strany nemajú vôľu uskutočniť potrebné reformy.

image

Rakúsko, Švédsko a Fínsko si pripomínajú 30. výročie vstupu do Európskej únie

Tri strany rokovali o vytvorení koalície od polovice novembra, pričom ich cieľom bolo, aby sa víťazná krajne pravicová Slobodná strana Rakúska nedostala k moci.

Podľa DPA môže byť dosiahnutie dohody medzi dvomi zostávajúcimi stranami problematické vzhľadom na ich rozdielne predstavy o tom, ako prekonať hospodársku krízu v krajine a reorganizovať štátny rozpočet.

Pokiaľ by sa im aj podarilo dohodu dosiahnuť, v parlamente budú mať najtesnejšiu väčšinu o jedného poslanca. Líderka NEOS však vyhlásila, že strana v budúcnosti môže podporiť vládne reformy, a to napriek tomu, že jej strana nebude súčasťou koalície.

Voľby do rakúskej Národnej rady sa konali 29. septembra a s výrazným náskokom ich vyhrala FPÖ. Rakúsky prezident však zostavením novej vlády poveril súčasného kancelára a lídra ľudovcov Karla Nehammera, čo zdôvodnil tým, že všetky ostatné parlamentné strany odmietli s krajnou pravicou spolupracovať.

01 - Modified: 2025-01-02 16:40:25 - Feat.: 1 - Title: Rakúsko, Švédsko a Fínsko si pripomínajú 30. výročie vstupu do Európskej únie 02 - Modified: 2025-01-02 16:34:14 - Feat.: 1 - Title: Rast cien plynu v Európe po strate ruských tokov cez Ukrajinu sa zmiernil 03 - Modified: 2025-01-02 13:22:13 - Feat.: 1 - Title: SPP tvrdí, že využíva nové kontrakty na nákup plynu. Za dôležitý označil plynovod TurkStream
01 - Modified: 2025-12-04 22:45:39 - Feat.: - Title: Poľnohospodárske komory V4 a Rakúsko rokujú o budúcnosti odvetvia. Takáč podporil protest farmárov v Bruseli 02 - Modified: 2025-12-04 12:26:32 - Feat.: - Title: REPORTÉR NA CESTÁCH: Zažite nepoznané Rakúsko. Vorarlbersko láka na operu pod hviezdami i habsburské dedičstvo 03 - Modified: 2025-12-03 15:03:54 - Feat.: - Title: Vláda schválila energopomoc. Hraničnú hodnotu bonity energetickej domácnosti stanovila na 1 930 eur za mesiac 04 - Modified: 2025-12-03 09:52:58 - Feat.: - Title: Povodne za prvý polrok tohto roka spôsobili škody za takmer tri milióny eur 05 - Modified: 2025-11-28 10:04:09 - Feat.: - Title: Vyjadrenia po rokovaní vlády
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 22:47