Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Sýrski povstalci by si mali vziať ponaučenie z izolácie Talibanu, vraví Blinken

19.12.2024, 07:12
Autor:
TASRTASR

Blinken povstalcom v Sýrii odkázal, že ak nechcú takú medzinárodnú izoláciu ako Taliban, musia "urobiť určité veci, aby krajinu posunuli vpred".

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval v stredu sýrskych povstalcov, ktorí zosadili režim prezidenta Bašára Asada, aby splnili svoje sľuby o inklúzii. Blinken pripomenul, že pre bývalých povstalcov zo Sýrie môže byť poučením izolácia afganského fundamentalistického hnutia Taliban, informovala v noci na štvrtok agentúra AFP.

Islamistická Organizácia za oslobodenie Levanty - známa aj ako Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá má korene v sieti al-Káida a podporuje ju Turecko, - od svojich prvých vyhlásení po páde Asadovho režimu sľubuje ochranu národnostných i náboženských menšín v Sýrii.

image

Bývalého šéfa sýrskych provládnych milícií v Nemecku odsúdili na 10 rokov väzenia

Aj "Taliban pri preberaní moci v Afganistane prezentoval umiernenejšiu tvár, alebo sa o to aspoň pokúšal, a potom sa ukázala jeho pravá tvár. Výsledkom je, že zostáva vo svete veľmi izolovaný," povedal Blinken na zasadnutí Rady pre zahraničné vzťahy v New Yorku.

Po počiatočných ústupkoch Západu Taliban znovu zaviedol prísny výklad islamského práva, ktorý zahŕňa napr. aj zákaz štúdia žien a dievčat na stredných a vysokých školách.

Blinken povstalcom v Sýrii odkázal, že ak nechcú takú medzinárodnú izoláciu ako Taliban, musia "urobiť určité veci, aby krajinu posunuli vpred". Vyzval na vytvorenie "nesektárskej" vlády, ktorá bude chrániť menšiny a riešiť bezpečnostné problémy vrátane pokračovania boja proti skupine Islamský štát a odstránenia pretrvávajúcich zásob chemických zbraní.

Blinken uviedol, že HTS sa môže z Asadovho prípadu poučiť aj v tom, že sa bude snažiť dosiahnuť politické riešenie s inými skupinami. "Asadovo absolútne odmietanie zapojiť sa do akéhokoľvek politického procesu je jednou z vecí, ktoré spečatili jeho pád," vyhlásil Blinken.

01 - Modified: 2025-12-05 22:50:12 - Feat.: - Title: Kanadská vláda vyškrtla Sýriu zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus 02 - Modified: 2025-12-03 07:36:35 - Feat.: - Title: Valné zhromaždenie OSN vyzvalo Izrael na stiahnutie z Golanských výšin 03 - Modified: 2025-12-02 17:56:56 - Feat.: - Title: Dohoda so Sýriou je možná, vraví Netanjahu. Očakáva však vytvorenie demilitarizovanej nárazníkovej zóny 04 - Modified: 2025-12-01 19:54:02 - Feat.: - Title: Trump varuje Izrael pred destabilizáciou Sýrie, vyzýva na dialóg s novým vedením 05 - Modified: 2025-11-29 22:53:22 - Feat.: - Title: Sýrsky prezident Šara navštívil Aleppo rok po tom, čo ho ovládli povstalci
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 05:39