Francúzsky prezident Emmanuel Macron pózuje s čadským prezidentom generálom Mahamatom Idrissom Deby Itnom. FOTO: Reuters
StoryEditor

Čadská vláda vypovedala obrannú dohodu s Francúzskom, vojaci sa stiahnu z krajiny

29.11.2024, 07:38
Autor:
TASRTASR

Vo vyhlásení sa uvádza, že Čad chce po 66 rokoch nezávislosti plne potvrdiť svoju suverenitu. Ukončenie obrannej spolupráce podľa vyhlásenia krajine umožní znovu definovať svoje strategické partnerstvá.

Čadská vláda vypovedala zmluvu o obrannej spolupráci s Francúzskom, vyhlásilo vo štvrtok ministerstvo zahraničných vecí stredoafrickej krajiny. V dôsledku tohto rozhodnutia opustia francúzski vojaci územie Čadu po niekoľkých desaťročiach, správa pochádza z agentúry Reuters.

Vo vyhlásení sa uvádza, že Čad chce po 66 rokoch nezávislosti plne potvrdiť svoju suverenitu. Ukončenie obrannej spolupráce podľa vyhlásenia krajine umožní znovu definovať svoje strategické partnerstvá. Reuters pripomína, že Čad v minulosti úzko spolupracoval so západnými vojskami, no v posledných rokoch sa viac zblížil s Ruskom.

image

Čad využíva spory medzi Západom a Ruskom vo svoj prospech, prehlbuje vzťah s Moskvou

"V súlade s ustanoveniami zmluvy Čad dodrží podmienky jej ukončenia vrátane potrebných termínov. Zároveň bude spolupracovať s francúzskymi úradmi, aby tak zabezpečil harmonický priebeh," uvádza sa vo vyhlásení. Zdôraznilo tiež, že krajina sa týmto krokom za žiadnych okolností nesnaží narušiť vzťahy s Francúzskom.

Reuters uvádza, že Paríž o tomto kroku pravdepodobne nebol vopred informovaný. Krajina má v súčasnosti v Čade približne 1000 vojakov a vojenské lietadlá. Ešte pred dvomi rokmi malo Francúzsko v rámci operácie proti džihádistom viac ako 5000 vojakov v regióne Sahel. Čad je pritom poslednou sahelskou krajinou, ktorá hostí francúzskych vojakov.

01 - Modified: 2024-10-07 14:34:56 - Feat.: 1 - Title: Čad využíva spory medzi Západom a Ruskom vo svoj prospech, prehlbuje vzťah s Moskvou 02 - Modified: 2024-07-23 12:33:44 - Feat.: 0 - Title: Antikoloniálny boj Kanakov. Ako sa pôvodní obyvatelia Novej Kaledónie bijú za nezávislosť od Francúzska?
01 - Modified: 2025-12-16 10:32:18 - Feat.: - Title: Francúzsko chce najprv silné záruky pre Ukrajinu, až potom rokovania o území 02 - Modified: 2025-12-15 11:13:32 - Feat.: - Title: Parížsky Louvre zostal zatvorený pre štrajk svojich zamestnancov 03 - Modified: 2025-12-14 14:41:39 - Feat.: - Title: Francúzsko naďalej odmieta dohodu medzu Úniou a združením Mercosur. Ohrozuje tak plány von der Leyenovej 04 - Modified: 2025-12-14 07:40:42 - Feat.: - Title: Tím, ktorý bude reorganizovať Louvre, je zodpovedný za renováciu Notre-Dame 05 - Modified: 2025-12-14 07:02:34 - Feat.: - Title: Francúzski farmári pokračujú v protestoch proti likvidácii svojich stád dobytka
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. december 2025 06:07