Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Ukrajinská prokuratúra vyšetruje ďalší prípad zabitia vojnových zajatcov, postrieľali ich na zemi

28.11.2024, 21:44
Autor:
ČTKČTK

Počas ruského útoku bola pätica vojakov nútená stiahnuť sa a ukryť v dome. Keď ruskí vojaci dom obkľúčili, prinútili ukrajinských vojakov, aby vyšli neozbrojení a ľahli si na zem.

Rusi pri Pokrovsku na východe Ukrajiny zastrelili ďalších štyroch zajatých ukrajinských vojakov, oznámili dnes ukrajinské médiá s odvolaním sa na prokuratúru. Tá zabitie zajatcov vyšetruje ako vojnový zločin.

Prípad sa stal 22. novembra, keď ruskí vojaci útočili na ukrajinské pozície pri dedine Petrivka južne od Pokrovska. Počas nepriateľského útoku sa štyria ukrajinskí vojaci museli vzdať, ale hneď potom ich Rusi postrelili z automatických zbraní, uviedol úrad generálneho prokurátora. Pripomenul, že zavraždenie zajatcov predstavuje hrubé porušenie ženevskej konvencie a vážny medzinárodný zločin.

image

Ukrajina reaguje na Ficove slová: Rusko si podľa Kyjeva privlastňuje víťazstvo v druhej svetovej vojne

Len o dva dni skôr prokuratúra oznámila, že vyšetruje prípad, keď ruskí vojaci pri rovnakej dedine Petrivka zabili piatich ukrajinských vojnových zajatcov. Tento prípad sa stal 13. novembra.

Počas ruského útoku bola pätica vojakov nútená stiahnuť sa a ukryť v dome. Keď ruskí vojaci dom obkľúčili, prinútili ukrajinských vojakov, aby vyšli neozbrojení a ľahli si na zem. Potom ich automatickými zbraňami postrelili.

Rusko v minulosti opakovane poprelo, že by sa jeho armáda vojnových zločinov dopúšťala.

Prokurátor Taras Semkiv minulý piatok podľa agentúry Reuters povedal, že vyšetrovatelia za posledné dva mesiace začali 13 vyšetrovaní týkajúcich sa údajného zabitia 54 ukrajinských vojnových zajatcov.

Množiace sa prípady podľa Kyjeva svedčia o tom, že správy o mučení a zabíjaní zajatých ukrajinských vojakov nie sú izolovanými incidentmi, ale ide o premyslenú politiku ruského vojenského a politického vedenia. Ukrajinské úrady tvrdia, že zdokumentovali od začiatku vojny na 130.000 vojnových zločinov spáchaných ruskými jednotkami.

01 - Modified: 2024-11-28 20:28:26 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina reaguje na Ficove slová: Rusko si podľa Kyjeva privlastňuje víťazstvo v druhej svetovej vojne 02 - Modified: 2024-11-28 17:26:40 - Feat.: 1 - Title: KOMENTÁR: V koalícii stúpa tlak 03 - Modified: 2024-11-28 16:17:21 - Feat.: 1 - Title: Rusko za každú cenu zabráni Ukrajine získať jadrové zbrane. Použije všetky prostriedky, tvrdí Putin
01 - Modified: 2025-12-05 20:46:51 - Feat.: - Title: Putin a americký vyslanec Witkoff si navzájom rozumejú, povedal zahraničnopolitický poradca Kremľa 02 - Modified: 2025-12-05 19:26:51 - Feat.: - Title: Haag pripúšťa proces s Putinom a Netanjahuom aj bez ich účasti. Máme to vyskúšané, znie od prokurátora 03 - Modified: 2025-12-05 19:20:14 - Feat.: - Title: Miliardy na obranu pred Ruskom. Nórsko navyšuje rozpočet a objednáva ponorky od Thyssenkruppu 04 - Modified: 2025-12-05 18:49:17 - Feat.: - Title: Ukrajinský dron udrel v metropole Čečenska. Zasiahol úrad vedľa tajnej služby FSB, hlási Kadyrov 05 - Modified: 2025-12-05 16:37:05 - Feat.: - Title: Na stole je plán na ukončenie vojny. Ukrajinská delegácia opäť rokuje s Američanmi na Floride
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 22:03