Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) máva, keď spolu s poľským premiérom Donaldom Tuskom (vľavo) opúšťajú radnicu vo Vroclave. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Poľsko investuje do odstraňovania škôd po záplavách vyše päť miliárd eur, povedal Tusk

24.09.2024, 15:55
Autor:
ČTKČTK

Veľká voda podľa agentúry PAP zaliala niekoľko ulíc v meste Osieczinica, v ňom a okolitých obciach poškodila vyše sedem desiatok budov. Na kulmináciu rieky sa chystajú aj mestá ležiace ďalej po prúde smerom k Štetínu.

Poľsko bude odstraňovanie následkov nedávnych ničivých povodní štát až 23 miliárd zlotých (vyše päť miliárd eur). Povedal to dnes premiér Donald Tusk, podľa ktorého bude časť peňazí tvoriť príspevok z fondov Európskej únie.

Poľsko patrí popri Česku ku krajinám, v ktorých nechali povodne z polovice tohto mesiaca najväčšie následky. Najtragickejšie záplavy za dve desaťročia zničili množstvo miest na juhozápade Poľska, najmä v povodí rieky Odry.

image

V Poľsku museli evakuovať stovky ľudí, zrážky pokorili historický rekord

"Rozsah tejto pomoci, vrátane podpory zasiahnutých miest a plánu rekonštrukcie, ktorý pripravujeme, a vrátane európskych fondov – teraz odhadujeme, že budeme schopní mobilizovať až 23 miliárd zlotých," uviedol Tusk podľa agentúry Reuters.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý týždeň povedala, že krajiny zasiahnuté veľkou vodou dostanú z fondov určených menej rozvinutým regiónom desať miliárd eur. Poľsku by mala pripadnúť polovica.

image

V Poľsku zasadne kvôli záplavám vláda, situácia je vážna v Dolnom Sliezsku

V krajine sa dnes s rozvodnenou Odrou stretáva množstvo obcí v Lubušskom vojvodstve na západe neďaleko hraníc s Nemeckom.

Veľká voda podľa agentúry PAP zaliala niekoľko ulíc v meste Osieczinica, v ňom a okolitých obciach poškodila vyše sedem desiatok budov. Na kulmináciu rieky sa chystajú aj mestá ležiace ďalej po prúde smerom k Štetínu.

Naproti tomu južnejšie Dolnosliezske vojvodstvo dnes hlási, že sa po záplavách podarilo sprevádzkovať všetky dôležité cesty.

01 - Modified: 2025-12-05 17:02:50 - Feat.: - Title: Varšava odklepla rozpočet na rok 2026. Do obrany naleje historických 200 miliárd zlotých 02 - Modified: 2025-12-05 12:10:46 - Feat.: - Title: Tusk: Rusko využíva kryptomeny na sabotáže v krajinách Európskej únie 03 - Modified: 2025-12-05 10:03:41 - Feat.: - Title: Nemecké stíhačky budú od soboty chrániť poľský vzdušný priestor 04 - Modified: 2025-12-04 20:40:48 - Feat.: - Title: Poľsko aj Litva chystajú škrty pre médiá. Ocitli ste sa na nebezpečnej pôde, odkazujú Reportéri bez hraníc 05 - Modified: 2025-12-04 15:05:12 - Feat.: - Title: Merz sa stretne s von der Leyenovou a belgickým premiérom De Weverom, zrejme kvôli zmrazeným ruským aktívam
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 00:34