Z medzinárodného letiska, ktoré bolo napadnuté povstalcami v meste Bamako v Mali, stúpa dym. FOTO: Reuters/Sociálne siete
StoryEditor

Pri útoku džihádistov v hlavnom meste Mali zomrelo najmenej 77 ľudí

19.09.2024, 13:55
Autor:
ČTKČTK

Útok proti policajnej akadémii a vojenskému letisku vykonala miestna odnož teroristickej siete Al-Káida.

Najmenej 77 ľudí zomrelo a 255 bolo zranených pri utorkovom útoku džihádistov v hlavnom meste Mali, uviedla dnes agentúra AFP s odvolaním sa na svoje bezpečnostné zdroje.

Útok proti policajnej akadémii a vojenskému letisku vykonala miestna odnož teroristickej siete Al-Káida.

Agentúra AFP spomína aj dôverný úradný dokument, ktorý počet obetí určuje na približne sto, pričom 81 obetí uvádza menom. Malijský denník Le Soir de Bamako dnes na titulnej strane písal o "pohreboch päťdesiatky policajných kadetov". Úrady ovládané vojenskou juntou zatiaľ o počtoch obetí oficiálne neinformovali.

V utorok pred úsvitom zaútočili ozbrojenci na policajnú akadémiu vo štvrti Faladié v hlavnom meste Bamako a na blízke vojenské letisko. K útoku sa neskôr prihlásila miestna odnož teroristickej siete Al-Káida označovaná ako Skupina podporujúca islam a moslimov (JNIM).

Vo vyhlásení uviedla, že pri deväťhodinovej operácii jej bojovníci zabili alebo zranili stovky nepriateľov, vrátane príslušníkov ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny.

Mali sa s útokmi džihádistických skupín potýka od roku 2012. Zo severného Mali sa násilie rozšírilo aj do susedných krajín v oblasti Sahelu. Frustrácia z neschopnosti štátnej moci účinne islamistom čeliť prispela v regióne k viacerým vojenským prevratom.

V rokoch 2020 a 2021 vykonala malijská armáda dva puče, bezpečnosť v krajine sa však nezlepšila a intenzita útokov sa ešte zvýšila. Útoky v hlavnom meste sú však výnimočné. V roku 2015 teroristi napojení na Al-Káidu pri útoku na hotel Radisson Blu v Bamaku zabili 20 ľudí.

01 - Modified: 2025-12-03 23:21:16 - Feat.: - Title: Prispievala Minnesota mäsiarom z al-Káidy? Ako Somálčania vytiahli z amerického štátu miliardu dolárov 02 - Modified: 2025-11-04 17:00:00 - Feat.: - Title: Nový kalifát na obzore. Hlavné mesto Mali škrtia džihádisti, stávka na ruské sily režimu nevyšla 03 - Modified: 2025-10-28 21:16:54 - Feat.: - Title: Veľvyslanectvo USA v Mali vyzvalo amerických občanov, aby odišli z krajiny. Dôvodom je hrozba terorizmu 04 - Modified: 2025-10-27 21:47:19 - Feat.: - Title: V Mali zavreli školy pre nedostatok paliva, blokádu spôsobila al-Káida 05 - Modified: 2025-10-08 19:35:41 - Feat.: - Title: V Mali sa tvorili fronty pri čerpacích staniciach, povstalci zakázali dovoz paliva
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 17:47