Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Nemecko pre možnú sabotáž vyšetruje lety dronov nad kritickou infraštruktúrou. Stopy vedú do Ruska

22.08.2024, 17:24
Autor:
ČTKČTK

V šlezvicko-holštajnskom Brunsbüttele pri ústí rieky Labe do Severného mora sú okrem iného odstavená jadrová elektráreň, terminál na skvapalnený zemný plyn či významný chemický areál.

Nemecká prokuratúra vyšetruje kvôli možnej sabotáži opakované prelety dronov nad dôležitou priemyselnou zónou v Brunsbüttele na severe krajiny. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Podľa informácií denníka Bild vedú stopy do Ruska. V šlezvicko-holštajnskom Brunsbüttele pri ústí rieky Labe do Severného mora sú okrem iného odstavená jadrová elektráreň, terminál na skvapalnený zemný plyn či významný chemický areál.

Podozrenie z činnosti agentov

Prokuratúra vo Flensburgu oznámila, že vyšetrovanie začalo kvôli podozreniu z činnosti agentov zameranej na sabotážne akcie. O pôvode dronov a ich cieľoch ale úrad nezverejnil žiadne podrobnosti.

Bulvárny denník Bild, ktorý je najpredávanejším denníkom v Nemecku a ktorý často zo zákulisia získava exkluzívne informácie, napísal, že použité boli zrejme ruské drony Orlan-10. Tie majú dolet až 600 kilometrov a dosahujú rýchlosť 100 kilometrov za hodinu.

image

Pomoc Ukrajine nebude obmedzená, upokojuje Berlín po kritike nového rozpočtu

Portál magazínu Der Spiegel uviedol, že nasadené drony nemeckej polície nedokázali s cudzími bezpilotnými prostriedkami udržať krok.

Detekčné prístroje

Napísal tiež, že s pomocou detekčných prístrojov sa však podarilo zistiť, že drony nepoužívali komerčne dostupnú technológiu čínskej spoločnosti DJI, preto by mohlo ísť o vojenské bezpilotné stroje. Podľa agentúry DPA polícia spolupracuje s nemeckou armádou, od ktorej získava radarové údaje.

image

Nemecko vojenskú pomoc pre Ukrajinu nezredukuje, odmietol hovorca vlády správy o utíchajúcej podpore

Prvé prelety dronov nad kritickou infraštruktúrou v Brunsbütteli boli podľa Bildu zaznamenané 8. augusta. Stroje zrejme štartovali z civilných lodí v Severnom mori.

Následne bolo spozorovaných niekoľko ďalších letov, zatiaľ posledné v noci na dnes. Napríklad 20. augusta preletel jeden dron priemyselný areál ChemCoast Park Brunsbüttel. Drony tiež opakovane narušili bezletovú zónu nad odstavenou jadrovou elektrárňou.

01 - Modified: 2024-08-19 15:00:38 - Feat.: 1 - Title: Pomoc Ukrajine nebude obmedzená, upokojuje Berlín po kritike nového rozpočtu 02 - Modified: 2024-08-19 11:41:32 - Feat.: 1 - Title: Nemecko vojenskú pomoc pre Ukrajinu nezredukuje, odmietol hovorca vlády správy o utíchajúcej podpore 03 - Modified: 2024-08-15 21:04:53 - Feat.: 1 - Title: USA dodajú Nemecku rakety do systému Patriot, Taliansku zas viacúčelové drony
01 - Modified: 2025-12-14 12:03:33 - Feat.: - Title: Zelenskyj je v Berlíne, čaká ho rokovanie s vyjednávačmi Trumpa. Neskôr sa stretne aj s európskymi partnermi 02 - Modified: 2025-12-14 06:48:58 - Feat.: - Title: Zelenskyj potvrdil svoju cestu do Berlína. Experti v Kyjeve pracujú na pláne bezpečnostných záruk, hlási 03 - Modified: 2025-12-13 20:49:36 - Feat.: - Title: Bez migrácie to nepôjde. Nemecko môže do roku 2070 prísť o 20 miliónov obyvateľov 04 - Modified: 2025-12-13 17:38:43 - Feat.: - Title: Ukrajina možno bude svietiť aj v zime. Pomôžu prísne strážené batérie z USA 05 - Modified: 2025-12-13 13:30:27 - Feat.: - Title: Nemeckí vojaci mieria do Poľska. Pomôžu kopať zákopy a opevniť východnú hranicu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. december 2025 18:02