Helikoptéra Apache. FOTO: Reuters
StoryEditor

Poľsko je o krok bližšie k nadobudnutiu amerických vrtuľníkov Apache za 237 miliónov dolárov

05.08.2024, 16:10
Autor:
TASRTASR

Dohoda so spoločnosťou Boeing v hodnote 102 miliónov dolárov sa bude vzťahovať na údržbu vrtuľníkov. Dohoda s General Electric v hodnote 135 miliónov dolárov na výrobu motorových komponentov

Poľské ministerstvo obrany v pondelok podpísalo offsetové dohody s americkými spoločnosťami Boeing a General Electric v celkovej hodnote takmer 237 miliónov dolárov. Priblížilo sa tak k finalizácii dohody o nákupe 96 vrtuľníkov AH-64E Apache za 12 miliárd dolárov. Správa pochádza z agentúr Reuters a PAP.

Offsetové dohody sú určené na kompenzáciu krajiny, ktorá nakupuje zbrane zo zahraničia, a to prostredníctvom spolupráce medzi zahraničnými dodávateľmi a domácimi spoločnosťami. Tie na seba čiastočne prevezmú činnosti spojené s výrobou alebo údržbou objednaných produktov.

image

Boeingu vzrástla štvrťročná strata až desaťnásobne. Spoločnosť si zároveň zvolila nového šéfa

Dohoda so spoločnosťou Boeing v hodnote 102 miliónov dolárov sa bude vzťahovať na údržbu vrtuľníkov. Dohoda s General Electric v hodnote 135 miliónov dolárov na výrobu motorových komponentov pre vrtuľníky Apache, ako aj hnacích jednotiek v iných poľských vojenských vrtuľníkoch. Výroba a údržba sa bude koncentrovať v mestách Lodž a Dęblin.

"Poľská armáda sa chystá zaobstarať tieto vrtuľníky, ktoré výrazne posilnia našu pripravenosť a našu bezpečnosť v súvislosti s tým, čo sa deje za hranicami Poľskej republiky," uviedol námestník ministra obrany Pawel Bejda, ktorý upozornil na hrozbu zo strany Ruska.

Zámer zaobstarať 96 vrtuľníkov Apache poľská vláda ohlásila v septembri 2022. Americké úrady ich predaj schválili pred rokom. Poľsko sa pre nákup rozhodlo s úmyslom nahradiť svoju zastaranú letku zloženú z vrtuľníkov sovietskej výroby v čase rastúcich obáv z Ruska, ktoré koncom februára 2022 vojensky napadlo Ukrajinu.

01 - Modified: 2024-03-12 21:33:29 - Feat.: 1 - Title: Spojené štáty schválili predaj rakiet Poľsku za tri a pol miliardy dolárov 02 - Modified: 2024-01-30 09:41:52 - Feat.: 1 - Title: Nemci dodajú Kyjevu dôležitú zbraň, no „ničiteľa“ Krymského mosta nepustia z rúk. Nahral by propagande Kremľa 03 - Modified: 2023-09-02 10:40:04 - Feat.: 1 - Title: Spojené štáty predajú Bulharsku obrnené vozidlá za 1,5 miliardy dolárov
01 - Modified: 2025-07-17 11:17:22 - Feat.: - Title: Poľský súd odsúdil troch lekárov v medializovanom prípade smrti tehotnej ženy 02 - Modified: 2025-07-17 10:17:42 - Feat.: - Title: Ruský útok na poľskú fabriku na Ukrajine porušil medzinárodné právo, tvrdí Varšava 03 - Modified: 2025-07-17 06:44:01 - Feat.: - Title: Poľsko bude najväčším príjemcom z nového rozpočtu EÚ, vyhlásil minister financií Domaňski 04 - Modified: 2025-07-16 19:31:11 - Feat.: - Title: Poľsko natrvalo odvolalo svojho veľvyslanca z Budapešti. Považujeme to za prechodný stav, znie z Budapešti 05 - Modified: 2025-07-16 14:18:48 - Feat.: - Title: V Lubline sa stretli ministri zahraničia Poľska, Litvy a Ukrajiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. júl 2025 21:31