Líder strany PiS Jaroslaw Kaczynski. FOTO: Reuters
StoryEditor

Poľská vláda chce zrušiť imunitu dvom poľským europoslancom z PiS

30.07.2024, 14:13
Autor:
TASRTASR

Noví poľskí europoslanci Mariusz Kamiňski a Maciej Wasik boli na základe udalostí ešte z roku 2007 odsúdení za zneužitie právomocí verejného činiteľa.

Poľský minister spravodlivosti Adam Bodnar chce, aby Európsky parlament (EP) zrušil poslaneckú imunitu dvom čerstvo zvoleným europoslancom z Poľska, ktorí sú predmetom pokračujúceho sporu medzi premiérom Donaldom Tuskom a stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Informuje o tom týždenník Politico.

Noví poľskí europoslanci Mariusz Kamiňski a Maciej Wasik boli na základe udalostí ešte z roku 2007 odsúdení za zneužitie právomocí verejného činiteľa.

image

Otvorený konflikt Maďarska s Poľskom odhaľuje napätie v Európe. Už toho máme dosť, tvrdí Budapešť

Ich osudy boli v uplynulom roku, po parlamentných voľbách a návrate Donalda Tuska k moci, predmetom medializovanej drámy vrátane momentu, keď obaja politici hľadali útočisko v prezidentskom paláci u prezidenta Andrzeja Dudu (nominant PiS).

V júnových voľbách do Európskeho parlamentu ich strana oboch umiestnila na vrchol voličských zoznamov a podarilo sa im dostať sa do zákonodarného zboru EÚ.

Podľa Politico to však neznamená, že spor ako taký sa skončil. Bodnar v pondelňajšej tlačovej správe upozornil, že kvôli vzneseným obvineniam nemohli pôsobiť ako poslanci poľskom parlamentu a po získaní imunity, už ako zákonodarcovia EÚ, nemôžu byť trestne stíhaní na základe uvedených obvinení.

Preto chce požiadať vedenie europarlamentu, aby ich imunita bola zrušená. To si však vyžaduje hlasovanie v pléne EP a súhlas nadpolovičnej väčšiny poslancov.

01 - Modified: 2025-12-23 19:55:56 - Feat.: - Title: Ukrajina požiadala Poľsko o vydanie ruského archeológa 02 - Modified: 2025-12-23 10:17:55 - Feat.: - Title: TikTok sa po samovraždách mladých v Poľsku bráni obvineniam z nebezpečného obsahu 03 - Modified: 2025-12-23 09:10:14 - Feat.: - Title: Pri nehode v uhoľnej bani v Poľsku zahynuli dvaja baníci 04 - Modified: 2025-12-22 13:48:58 - Feat.: - Title: Ukrajinská rozviedka: Rusi chystajú útok na NATO už v roku 2027. Pripravujú okupáciu pobaltských štátov 05 - Modified: 2025-12-21 19:28:37 - Feat.: - Title: Poľská kontrarozviedka zadržala podozrivého zo sledovania vojenských transportov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. december 2025 00:56