Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

USA podľa zdroja vnímajú prelom v rokovaniach medzi Izraelom a Hamasom, niektoré otázky pretrvávajú

04.07.2024, 22:59
Autor:
TASRTASR

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu informoval amerického prezidenta Joea Bidena o rozhodnutí vyslať delegáciu, ktorá bude pokračovať v prerušených rozhovoroch s hnutím Hamas o prepustení rukojemníkov.

Palestínske militantné hnutie Hamas pomerne zásadne zmenilo svoj postoj k potenciálnej dohode s Izraelom o prímerí a prepustení rukojemníkov, naďalej ale pretrvávajú nevyriešené otázky súvisiace s uvedením dohody do praxe. Vo štvrtok to podľa agentúry Reuters povedal vysokopostavený predstaviteľ Spojených štátov.

"Dosiahli sme prelom," uviedol citovaný zdroj. Uzavretie dohody však neočakáva v priebehu nasledujúcich dní. V súvislosti s posunom v postoji Hamasu vyjadril nádej, že to povedie k paktu, ktorý by bol krokom k trvalému prímeriu v Pásme Gazy.

image

Izraelské sily prenikli ďalej do Šudžája a do Rafahu, zabili šesť ľudí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok informoval amerického prezidenta Joea Bidena o rozhodnutí vyslať delegáciu, ktorá bude pokračovať v prerušených rozhovoroch s hnutím Hamas o prepustení rukojemníkov.

"Domnievame sa, že sa tu otvára pomerne významná príležitosť, a vítame pripravenosť premiéra (Netanjahua) pokúsiť sa ju využiť tým, že splnomocní svoj vyjednávací tím na priame zapojenie," uviedol zdroj z Bidenovej administratívy.

Netanjahu však podľa istého izraelského predstaviteľa na stretnutí s vyjednávačmi pred učinením rozhodnutia znovu zdôraznil, že vojna v Pásme Gazy skončí "až po dosiahnutí všetkých jej cieľov - a ani o chvíľu skôr".

image

Šéf Úradu OSN Griffiths varoval pred rozšírením vojny v Gaze do Libanonu, ostreľovanie pokračuje

Kancelária izraelského premiéra nespresnila, kde sa bude konať ďalšie kolo rokovaní s Hamasom. Izraelské médiá však naznačili, že delegácia vedená šéfom izraelskej rozviedky Mosad Davidom Barneom onedlho vycestuje do katarskej Dauhy, doplnil portál The Times of Israel.

Súčasná verzia dohody je založená na návrhu, ktorý verejnosti koncom mája predstavil Biden. Tento návrh zahŕňa postupné prepustenie izraelských rukojemníkov a stiahnutie izraelských síl z enklávy v dvoch fázach. Hovorí tiež o prepustení palestínskych väzňov, pričom obnova Gazy a návrat tiel zosnulých rukojemníkov by prišli v poslednej tretej fáze.

01 - Modified: 2024-07-04 20:21:10 - Feat.: 1 - Title: Biden víta rozhodnutie Netanjahua poslať delegáciu na rozhovory o rukojemníkoch, kde sa zúčastňujú aj USA 02 - Modified: 2024-07-04 19:42:28 - Feat.: 1 - Title: Izrael vyšle delegáciu na rokovania s Hamasom o prepustení rukojemníkov 03 - Modified: 2024-07-04 17:29:42 - Feat.: 1 - Title: Izrael schválil plány na výstavbu 5300 nových domov na okupovanom Západnom brehu
01 - Modified: 2025-12-16 21:20:00 - Feat.: - Title: "Naživo z Bieleho domu." Trump bude mať príhovor k národu, venovať sa bude najskôr ekonomike a imigrácii 02 - Modified: 2025-12-16 20:06:24 - Feat.: - Title: Biely dom stupňuje tlak: USA pozastavili technologickú spoluprácu s Britániou pre viaznuce vyjednávania 03 - Modified: 2025-12-16 19:51:54 - Feat.: - Title: Clá, AI, aj "anti-woke" agenda. Trump za menej ako rok podpísal viac výnosov ako za celý svoj prvý mandát 04 - Modified: 2025-12-16 19:29:20 - Feat.: - Title: Šéf Pentagónu odmietol zverejniť video zo zásahu pri Venezuele. Je to neprijateľné, reagujú demokrati 05 - Modified: 2025-12-16 19:16:36 - Feat.: - Title: Maďarská spoločnosť MVM podpísala zmluvu s americkým Chevronom. Ide o nákupy skvapalneného zemného plynu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. december 2025 23:08