Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Francúzsko vyhostilo iránskeho občana pre neprimeranú propagáciu režimu v Teheráne

03.07.2024, 22:07
Autor:
TASRTASR

Bašír Biazar bol vo väzbe od začiatku júna, hoci podľa svojho právnika "nikdy nepredstavoval hrozbu pre verejný poriadok" vo Francúzsku.

Francúzsko v stredu vyhostilo iránskeho občana  podozrivého z napojenia na iránske Revolučné gardy a neprimeranej propagácie domáceho režimu v Teheráne. Informujeme o tom na základe správy agentúry AFP.

Bašír Biazar bol vo väzbe od začiatku júna, hoci podľa svojho právnika "nikdy nepredstavoval hrozbu pre verejný poriadok" vo Francúzsku. Jeho niekoľkotýždňové zadržanie za protizákonné označil aj Mohammad Mahdí Rahímí, vedúci oddelenia pre styk s verejnosťou úradu iránskeho prezidenta.

image

Vo Francúzsku sa uzavreli kandidátky pre druhé kolo parlamentných volieb. Odstúpili stovky kandidátov

Zástupca francúzskeho ministerstva vnútra v stredu na súdnom pojednávaní povedal, že Biazar je "vplyvný agent a agitátor, ktorý propagoval názory Iránskej islamskej republiky a prenasledoval odporcov režimu". Francúzske orgány ho tiež obvinili z urážlivých príspevkov voči Izraelu na sociálnych sieťach počas  vojny medzi Izraelom a palestínskym Hamasom.

Biazarov právnik počas pojednávania tvrdil, že príkaz na vyhostenie je založený iba na "domnienkach", pričom vyjadrenia klienta boli súčasťou "slobody prejavu". Kritizoval ministerstvo, že mu trvalo takmer mesiac vydať príkaz na vyhostenie, hoci Biazar dal sám najavo, že "nechce zostať na území Francúzska".

Londýnsky televízny kanál Iran International opísal Biazara ako bývalého úradníka rozhlasovej a televíznej spoločnosti IRIB. Iránske štátne médiá ho nazvali ako "kultúrnu osobnosť".

Prípad sa dostal do pozornosti v čase zvýšeného napätia medzi Parížom a Teheránom. Irán totiž stále väzní troch francúzskych občanov, ktorých Paríž označuje za "štátnych rukojemníkov".

01 - Modified: 2024-07-03 09:07:48 - Feat.: 1 - Title: Spojím sa s kýmkoľvek. Macron paktuje s radikálnymi ľavičiarmi kvôli tomu, aby odstavil Le Penovú 02 - Modified: 2024-07-03 06:19:00 - Feat.: 1 - Title: Biden zdôvodnil svoje rozpačité vystúpenie v debate s Trumpom únavou z ciest. Nie je to ospravedlnenie, dodal 03 - Modified: 2024-07-02 20:37:17 - Feat.: 1 - Title: Vo Francúzsku sa uzavreli kandidátky pre druhé kolo parlamentných volieb. Odstúpili stovky kandidátov
01 - Modified: 2025-12-19 20:40:46 - Feat.: - Title: Francúzska vláda varovala farmárov pred blokádou ciest počas Vianoc 02 - Modified: 2025-12-19 16:34:01 - Feat.: - Title: Francúzsko preveruje podozrenie z krádeže uránu v Nigeri. Mohol sa dostať do Ruska, vravia vyšetrovatelia 03 - Modified: 2025-12-19 13:14:55 - Feat.: - Title: Francúzsko do konca roka nedokáže schváliť rozpočet, priznal premiér Lecornu 04 - Modified: 2025-12-18 20:27:00 - Feat.: - Title: Francúzska polícia vykonala razie u ministerky kultúry, čelí obvineniam z korupcie 05 - Modified: 2025-12-17 13:33:22 - Feat.: - Title: Francúzske ministerstvo vnútra bolo terčom rozsiahleho kybernetického útoku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. december 2025 02:23