Nová ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti zatlačila ukrajinských obrancov späť a Moskve sa podarilo dosiahnuť územné zisky. Ruským jednotkám sa podarilo obsadiť minimálne deväť usadlostí a dedín, pričom armáda postúpila približne päť kilometrov do ukrajinského územia.
Nedostatok vojakov
Armáda je v kritickej situácii, keďže ofenzíva ju zasiahla v čase nedostatku vojakov. Vojaci sa už dlhší čas sťažujú na to, že ich na fronte nemá kto vystriedať, pričom priemerný vek v armáde sa neustále zvyšuje.
Ruská presila však nie je jediným problémom obrany Kyjeva. Masívny nedostatok zbraní a munície sa už začína prejavovať na bojisku.
Americký prezident Joe Biden síce podpísal rozšírenie pomoci pre Ukrajinu v hodnote 61 miliárd dolárov, ktoré obsahuje muníciu či protivzdušnú obranu, no toto rozhodnutie prichádza po mesiacoch blokovania balíku republikánmi v Kongrese. Za tento čas sa kríza zásobovania zbraňami prehĺbila, čo ruskej ofenzíve hrá do karát.
"Každou hodinou sa táto situácia blíži ku kritickej," opisuje bojové pozície v Charkove Budanov. Zastavenie ruského postupu sa ukazuje náročným na muníciu a ukrajinskí predstavitelia už teraz avizujú, že tá aktuálna nebude stačiť.
„Potrebujeme viac delostreleckých granátov, keďže Rusko je stále mnohonásobne popredu,“ povedal ukrajinský minister obrany Rustem Umerov na Kodanskom summite o demokracii v roku 2024. "Za takýchto podmienok je mimoriadne ťažké udržať si naše územie."
Delostrelecká presila
Ruská presila sa prejavuje aj pri možnosti využívať delostrelectvo. Na desať vypálených striel môžu Ukrajinci odpovedať jednou. Obrovský nepomer má vyriešiť práve americká pomoc, ktorá už do Kyjeva prúdi. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.