Andrej Babiš. FOTO: Mafra/Ladislav Křivan
StoryEditor

Český štátny zástupca sa odvolal proti rozsudku v kauze Čapí hnízdo

12.04.2024, 20:16
Autor:
TASRTASR

K odvolaniu došlo len päť dní po tom, čo Mestský súd v Prahe dokončil písomné odôvodnenie svojho februárového rozsudku.

Štátny zástupca Jaroslav Šaroch v piatok podal odvolanie proti februárovému rozsudku Mestského súdu v Prahe, ktorý v dotačnej kauze Čapí hnízdo druhýkrát oslobodil expremiéra Andreja Babiša a bývalú manažérku Agrofertu Janu Nagyovú. Informujeme o tom podľa správy portálu Novinky.cz.

"Po preštudovaní rozsudku sa štátny zástupca nestotožnil so závermi súdu a zohľadnil aj skutočnosť, že bol v danej veci viazaný právnym názorom najvyššieho štátneho zástupcu," uviedol hovorca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala.

Zrušenie verdiktu

Dodal, že bližšie dôvody odvolania bude možné poskytnúť až po vypracovaní jeho odôvodnenia, k čomu by malo dôjsť 5. mája. Prípadom sa tak znovu bude zaoberať odvolací Vrchný súd v Prahe.

Ten v septembri prvý oslobodzujúci verdikt z vlaňajšieho januára zrušil a vrátil s pripomienkami a návrhmi pražskému mestskému súdu a tamojšiemu senátu, ktorému predsedá sudca Jan Šott.

image

Podozrenie o podvode v kauze Čapí hnízdo dôkazy nepreukázali. Dôkazy neboli dostatočné

K odvolaniu došlo len päť dní po tom, čo Mestský súd v Prahe dokončil písomné odôvodnenie svojho februárového rozsudku.

Sudca Šott v ňom vysvetľuje, prečo aj napriek výhradám odvolacieho súdu a doplneným dôkazom svoje rozhodnutie nezmenil, teda že "skutok popísaný v obžalobe nie je v prípade žiadneho z obžalovaných trestným činom, a oboch obžalovaných preto oslobodil od obžaloby".

Kontroverzná dotácia

Šott uznal, že podozrenie polície a štátneho zástupcu Šarocha, že založenie spoločnosti Farma Čapí hnízdo bolo účelové a podvodné preto, aby firma získala dotáciu 50 miliónov korún, bolo opodstatnené. Dôkazy na preukázanie viny však podľa neho neboli dostatočné.

Podľa obžaloby Nagyová požiadala o dotáciu 50 miliónov českých korún (približne dva milióny eur) na stavbu multifunkčného centra Farmy Čapí hnízdo. Dotácia bola určená malým a stredným podnikom.

Babiš preto údajne na prelome rokov 2007 a 2008 zaistil vyvedenie spoločnosti z holdingu Agrofert a akcie previedol na svoje deti a partnerku. Po určitom čase sa firma opäť stala súčasťou Agrofertu. Tieto prevody akcií boli podľa štátneho zástupcu účelové s cieľom získať dotáciu, na ktorú by inak firma nemala nárok.

01 - Modified: 2024-04-10 18:31:37 - Feat.: 1 - Title: Podozrenie o podvode v kauze Čapí hnízdo dôkazy nepreukázali. Dôkazy neboli dostatočné 02 - Modified: 2024-04-09 13:25:02 - Feat.: 1 - Title: Potenciál európskych akcií 03 - Modified: 2024-04-06 05:20:47 - Feat.: 1 - Title: Černák je prvým Slovákom s miestenkou v play off, Tampa má voľnú kartu. Oba góly Washingtonu strelil Ovečkin 04 - Modified: 2024-04-05 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Nad Ruskom lietajú samovražedné drony s vlastným „mozgom“. Majú strojové videnie a nepotrebujú navigáciu
01 - Modified: 2025-12-17 08:40:13 - Feat.: - Title: Na Ukrajine padli v bojoch doteraz štyria Česi a päť je nezvestných 02 - Modified: 2025-12-15 15:00:16 - Feat.: - Title: Budem sa snažiť prispieť k tomu, aby vojna na Ukrajine skončila, vyhlásil nový šéf českej diplomacie Macinka 03 - Modified: 2025-12-15 12:23:21 - Feat.: - Title: Nebudeme nič skrývať, budeme v každom prípade transparentní, vyhlásil Babiš 04 - Modified: 2025-12-13 20:43:09 - Feat.: - Title: Poľsko zaplatilo Českej republike 11 miliónov korún za odstránenie nelegálnej skládky odpadu 05 - Modified: 2025-12-13 14:16:51 - Feat.: - Title: Český trh komerčných realít prudko rastie, objem obchodov dosiahol 95 miliárd korún. Posilnil domáci kapitál
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. december 2025 00:20