Guterres s čilským prezidentom Gabrielom Boricom na Anktartíde. FOTO: Reuters
StoryEditor

Šéf OSN apeloval na lídrov, aby prijali rázne kroky v boji s klimatickou krízou

27.11.2023, 23:47
Autor:
TASRTASR

Minulý týždeň spolu s čilským prezidentom Gabrielom Boricom navštívil Antarktídu, aby videl klimatickú krízu "na vlastné oči".

Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok apeloval na svetových lídrov, aby na nadchádzajúcom klimatickom summite COP28 v Dubaji prijali rozhodné opatrenia na boj s klimatickou krízou, uvádza agentúra AFP.

"Sme uväznení v smrtiacom bludnom kruhu. Riešenia (klimatickej krízy) sú dobre známe. Lídri musia konať, aby obmedzili nárast globálnej teploty na 1,5 stupňa Celzia, ochránili ľudí pred klimatickým chaosom a ukončili éru fosílnych palív," vyhlásil Guterres.

image

Klimatická kríza zmaže desaťročia pokroku v zdraví, svet na ňu nie je pripravený

Minulý týždeň spolu s čilským prezidentom Gabrielom Boricom navštívil najjužnejší kontinent sveta, Antarktídu, aby videl klimatickú krízu "na vlastné oči". "Je nesmierne šokujúce stáť na ľade Antarktídy a počuť priamo od odborníkov, ako rýchlo tento ľad mizne," upozornil šéf OSN.

"Príčina všetkého tohto ničenia je jasná: znečistenie Zeme fosílnymi palivami a ohrievanie planéty," tvrdil Guterres. Varoval, že bez zmeny súčasného nastavenia sa svet do konca tohto storočia oteplí o tri stupne Celzia.

image

Rok 2023 bude najteplejší, priniesol smrteľné horúčavy. Život na Zemi je ohrozený, varujú vedci

Vyjednávači z jednotlivých krajín budú na dubajskom summite rokovať o viacerých kľúčových otázkach vrátane budúcnosti fosílnych palív, obmedzenia emisií skleníkových plynov či finančnej pomoci od bohatých štátov, najviac prispievajúcich k znečisťovaniu planéty, pre chudobnejšie krajiny, ktoré sú najviac ohrozené zmenou klímy.

"Lídri nesmú dovoliť, aby sa nádeje ľudí na celom svete na udržateľnú planétu rozplynuli. Musia sa postarať o to, aby COP28 priniesol pozitívne výsledky," dodal Guterres.

01 - Modified: 2025-10-31 08:00:00 - Feat.: 0 - Title: Geológ Petr Šída varuje: Smerujeme do doby ľadovej. Takto sa to prejaví 02 - Modified: 2025-10-26 10:00:00 - Feat.: 0 - Title: „Temní“ archeológovia hľadajú v topiacom sa ľade staroveké artefakty. Klimatická kríza prináša aj nové poznatky 03 - Modified: 2023-10-03 14:49:00 - Feat.: 1 - Title: Tento rok bude najhorúcejší v dejinách ľudstva, september lámal rekordy v Japonsku aj Európe
01 - Modified: 2025-12-16 17:00:00 - Feat.: - Title: Ďalšia sa môže objaviť kdekoľvek a môže byť smrteľná. Tureckom sa šíria veľké prepadliny 02 - Modified: 2025-12-15 19:00:00 - Feat.: - Title: Každú sekundu vznikne na svete toľko plastového odpadu, že by naplnil jedno smetiarske auto 03 - Modified: 2025-12-13 21:01:32 - Feat.: - Title: Irak je už normálna krajina, odkázal svetu Guterres. Misia OSN po 22 rokoch končí 04 - Modified: 2025-12-13 18:53:24 - Feat.: - Title: Pri vzdušnom údere na sídlo OSN v sudánskom Kadugli zahynulo šesť ľudí. Armáda viní Jednotky rýchlej podpory 05 - Modified: 2025-12-13 15:18:01 - Feat.: - Title: Izraelské osady na Západnom brehu rastú najrýchlejším tempom od roku 2017. Guterres odsúdil ich rozširovanie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. december 2025 09:15