Wagnerovci. FOTO TASR/AP  
StoryEditor

Existuje pravdepodobnosť, že Kremeľ prestal financovať wagnerovcov, tvrdí Británia

13.08.2023, 10:59
Autor:
TASRTASR

Žoldnieri z Wagnerovej skupiny bojovali na Ukrajine niekoľko mesiacov po boku ruskej armády, dôležitú úlohu zohrali napríklad pri intenzívnych bojoch o mesto Bachmut na východe Ukrajiny.

Existuje reálna pravdepodobnosť, že Kremeľ prestal financovať ruskú žoldniersku Vagnerovu skupinu.

Tá pravdepodobne smeruje k úprave počtu členov či znižovaniu platov. Uviedlo to v nedeľu britské ministerstvo obrany.

Wagnerovci by sa podľa britského ministerstva mohli obrátiť i na Bielorusko ako zdroj podpory. "Početná sila by však bola významným a potenciálne nevítaným odlivom skromných bieloruských zdrojov," píše britský rezort obrany.

Rusko od pokusu wagnerovcov o vzburu v júni tohto roka uskutočňuje kroky voči obchodným záujmom šéfa tejto žoldnierskej skupiny Jevgenija Prigožina, pripomína britský rezort.

Žoldnieri z Wagnerovej skupiny bojovali na Ukrajine niekoľko mesiacov po boku ruskej armády, dôležitú úlohu zohrali napríklad pri intenzívnych bojoch o mesto Bachmut na východe Ukrajiny.

Prigožin však mal dlhodobé spory s ruským vojenským vedením, ktoré v júni eskalovali do otvorenej vzbury proti veleniu armády.

Ukončenie vzbury pomohol vyjednať bieloruský líder Alexandr Lukašenko a v rámci uzavretej dohody dostal Prigožin a jeho žoldnieri možnosť presunúť sa práve do Bieloruska.

01 - Modified: 2025-07-14 13:09:11 - Feat.: - Title: Vo Fínsku žiada o azyl údajný bývalý bojovník Wagnerovej skupiny 02 - Modified: 2025-07-08 19:10:58 - Feat.: - Title: Útok na sklad s materiálom pre Ukrajinu riadili wagnerovci, rozhodol britský súd. Mali konať na pokyn z Ruska 03 - Modified: 2025-06-06 16:39:44 - Feat.: - Title: Wagnerovci sa sťahujú z Mali a tvrdia, že misiu v krajine splnili. Ruská organizácia Africa Corps však zostáva 04 - Modified: 2025-06-04 19:35:27 - Feat.: - Title: Londýnsky súd rieši podpaľačský útok, vinu pripisuje žoldnierskej Wagnerovej skupine 05 - Modified: 2025-02-26 15:43:01 - Feat.: - Title: Ruský súd odsúdil dvoch bývalých žoldnierov za "klamstvá". Hovorili o zabíjaní civilistov na Ukrajine
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. november 2025 23:50