Ak Západ dá Ukrajine jadrové zbrane, Rusko bude musieť podniknúť preventívny úder, pohrozil bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medvedev, ktorý je teraz zástupcom predsedu bezpečnostnej rady. Medvedev podľa ruských médií nevylúčil, že by Západ mohol Kyjevu spolu so stíhačkami F-16 poskytnúť aj jadrové zbrane. Zatiaľ čo dodanie stíhačiek F-16 sa teraz zdá byť na programe dňa, dodanie jadrových zbraní Ukrajine doteraz žiadny západný činiteľ verejne nenavrhol, pripomenula agentúra Reuters.
Zákony vojny
Rozdelenie Ukrajiny
Niekdajší šéf ruského štátu tiež vyjadril, že podľa jeho názoru sa "Európa zbláznila", zatiaľ čo Spojené štáty konajú v súlade so svojimi pragmatickými záujmami. "Čo sa týka Európy, tak pre mňa je to udivujúci príbeh. Svojimi rozhodnutiami ustavične prihrievajú a eskalujú situáciu," vyhlásil.
Medvedev tiež tvrdil, že podľa neho ukrajinská vláda testuje, ako by Ukrajinci pristúpili k rozdeleniu krajiny. O tom podľa neho vypovedajú výroky o "severokórejskom scenári" pre ukončenie vojny. "Kyjevský režim takto skúša, či je verejnosť pripravená na takýto variant rozdelenia krajiny. Pre nich je to bezpochyby lepšia možnosť ako rozdelenie podľa (kyjevskej hlavnej ulice) Chreščatyku či západných oblastí," vyhlásil.
Ruský denník Kommersant pripomenul, že tento rok v januári tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov vyhlásil, že Rusko by mohlo navrhnúť "kórejský scenár" ukončenia vojny, teda rozdelenie Ukrajiny a právne zakotvenie straty ukrajinských území na východe krajiny analogicky s rozdelením Kórejského polostrova na 38. rovnobežku. V Kremli toto vyjadrenie označili za "ďalšiu kačicu".
O jadrových zbraniach hovorí len Rusko
Kommersant tiež pripomenul, že USA vystupovali proti dodaniu stíhačiek F-16 Ukrajine, avšak tento mesiac bezpečnostný poradca amerického prezidenta ohlásil, že stíhačky budú dodané, ale USA sa ešte nerozhodli, či F-16 dodajú samy, alebo to len umožní svojim európskym spojencom. Ukrajinskí vojaci očakávajú, že ako prví dodá tieto stíhačky Holandsko.
Naopak o dodaní jadrových zbraní Ukrajine sa doteraz žiadny západný činiteľ nezmienil. O jadrových zbraniach však od začiatku krízy hovoria ruskí predstavitelia, ktorí si tak podľa komentátorov zrejme kompenzujú frustráciu z neúspechov na ukrajinskom bojisku.
Od Kyjeva sa ruské vojská museli stiahnuť ešte vlani na jar a západných oblastí Ukrajiny nikdy nedosiahla. Ukrajinskí predstavitelia oficiálne označujú za svoj vojnový cieľ oslobodenie všetkého okupovaného územia, vrátane Krymu, ktorý Rusko anektovalo v rozpore s medzinárodným právom ešte na jar 2014. Vojna Ruska proti Ukrajine dnes pokračuje 457. dňom.