Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO: Reuters
StoryEditor

Kremeľ oznámil ukončenie operácie na obsadenie Bachmutu. Putin plánuje udeliť vyznamenanie

21.05.2023, 11:45
Autor:
ČTKČTK

Účastníkom tejto operácie zablahoželal prezident Vladimir Putin a ruské vedenie im plánuje udeliť štátne vyznamenanie.

Kremeľ v noci na dnes na svojich oficiálnych stránkach vydal vyhlásenie, podľa ktorého ruské sily obsadili východoukrajinský Bachmut.

Účastníkom tejto operácie zablahoželal prezident Vladimir Putin a ruské vedenie im plánuje udeliť štátne vyznamenanie. Aktuálna situácia v Bachume je pritom stále nejasná. Kyjev jeho pád popiera, hoci pripúšťa, že situácia je kritická a že mesto je úplne zničené.

"Hlava štátu Wagnerovcov a rovnako všetkým vojakom jednotiek ozbrojených síl Ruskej federácie, ktorí im poskytli nevyhnutnú podporu a krytie na krídlach, zablahoželala k dokončeniu operácie na oslobodenie Arťomovska," uvádza Kremeľ s využitím mena východného Bachmutu z čias Sovietskeho zväzu.

Mnohomesačné boje ukrajinských oddielov a útočiacich ruských síl o Bachmut sú označované za jednu z najdlhších a najkrvavejších etáp ruskej invázie začatej vlani vo februári. Kremeľ oznámil, že tým príslušníkom ruských oddielov, ktorí sa v bojoch vyznamenali, bude navrhnuté štátne ocenenie.

Na Bachmut v posledných týždňoch útočili predovšetkým skupiny ruskej súkromnej žoldnierskej Wagnerovej skupiny a Kyjev odmieta ruskú verziu o jeho páde.

Na najnovšie tvrdenie Moskvy dnes v Hirošime, kde sa zúčastnil summitu G7, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho zápornú odpoveď na otázku, či je Bachmut ešte v ukrajinských rukách, novinári pochopili ako nepriame potvrdenie ruskej verzie.

Zelenského hovorca ale vzápätí uviedol, že prezidentove odmietavé slová sa týkali druhej časti otázky, teda zmienky o ruskom oznámení, že Bachmut bol dobytý. Zelenskyj súčasne upozornil, že mesto je úplne zničené a "dnes je len v našich srdciach".

01 - Modified: 2023-09-28 05:25:46 - Feat.: - Title: Ukrajinská armáda zostrelila pri masívnom ruskom útoku najmenej 30 dronov 02 - Modified: 2023-09-27 20:19:39 - Feat.: - Title: Rusko prvýkrát reagovalo na obvinenia o verbovaní Kubáncov do ruskej armády. Veľvyslanec presné číslo nevie 03 - Modified: 2023-09-27 19:52:57 - Feat.: - Title: OBSE ako obeť vojny na Ukrajine. Ministri Stredoeurópskej päťky hovorili o jej budúcnosti, vojne a migrácii 04 - Modified: 2023-09-27 19:15:14 - Feat.: - Title: Putinov kritik Navaľnyj ide na rok na samotku, jeho odvolanie neuspelo 05 - Modified: 2023-09-27 19:00:24 - Feat.: - Title: Švajčiarsko predá Nemecku tanky Leopard II, aby pomohlo doplniť zásoby
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. september 2023 08:21