Ukrajinský minister infraštruktúry Oleksander Kubrakov. FOTO: Freddie Everett/Public Domain
StoryEditor

Kyjev po predĺžení obilnej dohody vyjadril vďačnosť OSN a Turecku

17.05.2023, 20:04
Autor:
TASRTASR

Čiernomorská obilná iniciatíva bola odblokovaná a je naďalej v platnosti do 18. júla, uviedol na Twitteri ukrajinský minister pre infraštruktúru Olexandr Kubrakov.

Kyjev sa v stredu poďakoval OSN a Turecku po tom, čo turecký prezident Recep Tayyip Erdoga oznámil predĺženie platnosti dohody o vývoze obilia z Ukrajiny cez Čierne more na svetové trhy o ďalšie dva mesiace.

"Čiernomorská obilná iniciatíva bola odblokovaná a je naďalej v platnosti" do 18. júla, uviedol na Twitteri ukrajinský minister pre infraštruktúru Olexandr Kubrakov. Ako povedal, Kyjev je "vďačný našim partnerom" za ich úsilie pri "zaistení potravinovej bezpečnosti".

image

Kyjevčania sa sťažujú na uzavreté kryty počas ruských útokov. Je to zločin, tvrdí šéf vojenskej správy

"Vítame pokračovanie tejto iniciatívy, avšak zdôrazňujeme, že musí fungovať efektívne," povedal Kubrakov v ďalšom vyhlásení. "Je potrebné odstrániť problémy, ktoré Rusko vytvára už niekoľko mesiacov," zdôraznil.

AFP pripomína, že Kyjev obviňuje Moskvu z blokovania lodí tým, že ich odmieta zaregistrovať a vykonáva zdĺhavé kontroly. Kubrakov v tejto súvislosti uviedol, že "takmer 70 plavidiel v súčasnosti stále čaká v tureckých teritoriálnych vodách", pričom "90 percent z nich je pripravených doručiť produkty našich poľnohospodárov do sveta".

Turecko a OSN sprostredkovali predmetnú dohodu medzi Kyjevom a Moskvou v júli 2022. Dohoda umožnila vznik bezpečných koridorov na export ukrajinského obilia s cieľom zmierniť svetovú potravinovú krízu, ktorá bola dôsledkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu.

01 - Modified: 2023-05-12 17:18:23 - Feat.: 1 - Title: Dvanásť členov Európskej únie nesúhlasí s pomocou pre štáty blokujúce obilie z Ukrajiny 02 - Modified: 2023-05-10 12:05:36 - Feat.: 1 - Title: Zdroj z Ankary: Čiernomorská obilná dohoda je zrejme blízko k predĺženiu 03 - Modified: 2023-05-09 05:46:58 - Feat.: 1 - Title: Inšpektori za dva dni neskontrolovali žiadnu loď s ukrajinským obilím
01 - Modified: 2025-12-08 17:02:11 - Feat.: - Title: Turecko garantuje dodávky ruského plynu do Maďarska, tvrdí Orbán 02 - Modified: 2025-12-08 13:38:02 - Feat.: - Title: Turcké aerolínie kupujú Smartwings za 154 miliónov. Cestujúcim to môže priniesť nové linky a lacnejšie letenky 03 - Modified: 2025-12-08 08:07:15 - Feat.: - Title: Turecké aerolínie Pegasus kupujú českú spoločnosť Smartwings za 154 miliónov eur 04 - Modified: 2025-12-04 21:51:04 - Feat.: - Title: Libanon chce odvrátiť druhú vojnu. Prezident Awn ohlásil termín ďalších rokovaní s Izraelom 05 - Modified: 2025-12-04 17:10:34 - Feat.: - Title: V Grécku sa začal proces s 24 ľuďmi, ktorí zachraňovali migrantov plaviacich sa z Turecka
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. december 2025 18:31