Alexej Navaľnyj. FOTO: Reuters
StoryEditor

Rusko začalo nové trestné stíhanie Navaľného, podľa právnika ide o provokáciu

18.04.2023, 17:11
Autor:
ČTKČTK

Do Navalného cely bol umiestnený odsúdený, ktorý "má problémy s osobnou hygienou". Stalo sa to v čase, keď tam opozičník nebol.

Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj čelí ďalšiemu trestnému stíhaniu, informovala dnes na twitteri jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová. Týka sa prípadu, ktorý jeho právnik Vadim Kobzev označil za provokáciu zo strany správy trestaneckej kolónie, v ktorej je Navaľnyj uväznený.

Jarmyšová napísala, že do Navalného cely bol umiestnený odsúdený, ktorý "má problémy s osobnou hygienou". Stalo sa to v čase, keď tam opozičník nebol.

"Zápach bol taký, že tam Navaľnyj odmietol vojsť," opísala. Podľa nepísaných pravidiel platných v ruských väzniciach sa očakávalo, že Navaľnyj vyženie zapáchajúcich mužov z cely násilím, dozorcom ale povedal, že to neurobí, pretože za to ten odsúdený nemôže a že ho väzenská správa používa len ako nástroj.

Následne na miesto dorazil zásahový tím, ktorého členovia Navaľného uhodili a vtiahli do cely. On proti zapáchajúcemu mužovi nepoužil násilie, len ho chytil za zátylok a odtiahol ho k dverám. Potom dozorcovia Navaľného primáčkli k stene a správa väznice mu oznámila, že proti nemu bolo začaté ďalšie trestné stíhanie kvôli narúšaniu činnosti väzenských úradov.

"Navaľnému za všetky prehrešky, z ktorých ho ruské úrady obviňujú už hrozí až 35 rokov väzenia, ale (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi to nestačí - chce, aby Alexej sedel vo väzení navždy, a chce, aby nové trestné stíhania proti nemu boli umelo konštruované za použitia absolútne neľudských metód," napísala Jarmyšová.

Spolupracovníci opozičného politika minulý týždeň upozornili, že Navaľnyj trpí závažnými bolesťami brucha a že sú mu možno vo väzení podávané malé dávky jedu.

Navaľnyj si teraz v Rusku odpykáva 11,5 roka väzenia. Za mrežami sa ocitol po tom, čo ho justícia uznala vinným z podvodov a pohŕdania súdom. Prípady boli podľa Navalného vykonštruované a mali ho ako kritika Kremľa umlčať.

01 - Modified: 2023-09-22 20:37:40 - Feat.: - Title: Rusko zvýši budúcoročné výdavky na obranu o štvrtinu. Armáda dostane viac než dôchodcovia 02 - Modified: 2023-09-22 20:02:58 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že arménski ozbrojenci začali odovzdávať zbrane a strelivo 03 - Modified: 2023-09-22 18:58:43 - Feat.: - Title: Väzneného opozičného ruského politika Navaľného opäť poslali na samotku vo väzenskom tábore 04 - Modified: 2023-09-22 17:43:52 - Feat.: - Title: Arméni v Karabachu začali skladať zbrane, uviedlo ruské ministerstvo obrany 05 - Modified: 2023-09-22 16:59:26 - Feat.: - Title: Represie nemajú obdobu. Rusko nevpustilo spravodajkyňu OSN do krajiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 05:40