StoryEditor

Afganky nemôžu pracovať v OSN, Taliban prišiel s ďalším zákazom

06.04.2023, 14:00

OSN zákaz označila za neprijateľný.

Fundamentalistické vládne hnutie Taliban vydalo nariadenie, ktorým afganským ženám zamestnaným v OSN zakazuje pracovať na celom území Afganistanu. V utorok to uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

 

Dujarric v mene šéfa OSN Antónia Guterresa vyhlásil, že „akýkoľvek takýto zákaz by bol neprijateľný“ a nepredstaviteľný. Ako priblížil, OSN zatiaľ od Talibanu nedostala písomné vyrozumenie, avšak zástupcovia OSN sa budú snažiť o objasnenie situácie počas stretnutí s Talibanom.

 

Generálny tajomník OSN António Guterres vo vyhlásení povedal, že afganské zamestnankyne sú nevyhnutné pre operácie Organizácie Spojených národov, a to aj pri poskytovaní pomoci pri záchrane života. „Presadzovanie tohto rozhodnutia poškodí afganský ľud, z ktorého milióny potrebujú našu pomoc,“ povedal Guterres.

 

Ide o najnovší prípad znepokojivého trendu, ktorý podkopáva schopnosť humanitárnych organizácií dostať sa k tým, ktorí to najviac potrebujú,“ konštatoval hovorca Dujarric.

Ďalšia rana pre Afganky

AFP pripomína, že OSN mala dosiaľ výnimku z decembrového nariadenia Talibanu, podľa ktorého dostali ženy zákaz pracovať vo všetkých zahraničných i domácich mimovládnych organizáciách v Afganistane. Viaceré z týchto organizácií následne na protest úplne pozastavili svoju činnosť v krajine. Po dňoch debát došlo k dohode, podľa ktorej tento zákaz neplatil pre ženy pracujúce vo sfére zdravotníckej pomoci.

 

Taliban od prevzatia moci v auguste 2021 zaviedol pre afganské ženy viacero prísnych zákazov. Nemôžu zastávať verejné funkcie, navštevovať stredné a vysoké školy či chodiť do parkov. Taktiež im nariadili, aby sa na verejnosti zahaľovali celotelovým závojom, najlepšie burkou.

 

Generálny tajomník vyzval Taliban, aby okamžite odvolal rozhodnutie a zrušil všetky opatrenia, ktoré obmedzujú práva žien a dievčat na prácu, vzdelanie a slobodu pohybu.

 

Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancujú SlovakAid a Európska únia.

image

HN Globálne SNÍMKA: Hn Globálne

SNÍMKA: Hn Globálne
01 - Modified: 2023-09-16 16:18:10 - Feat.: - Title: V Afganistane úradoval Taliban. Zadržali najmenej 18 pracovníkov medzinárodnej organizácie 02 - Modified: 2023-09-16 09:34:33 - Feat.: - Title: Minister zahraničných vecí odcestuje s prezidentkou na Valné zhromaždenie OSN v New Yorku 03 - Modified: 2023-09-16 09:22:10 - Feat.: - Title: Afrika by mala mať väčšiu rolu v rámci Bezpečnostnej rady OSN, tvrdí nemecký bezpečnostný expert 04 - Modified: 2023-09-15 19:23:48 - Feat.: - Title: Šéf OSN začal summit rozvojových krajín G77 a Číny: Pravidlá pre umelú inteligenciu by nemali tvoriť bohatí 05 - Modified: 2023-09-15 08:00:00 - Feat.: - Title: Od znásilňovania až po nepremožiteľné hrdinky. Ako sa menilo zobrazenie žien vo videohrách
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. september 2023 07:08