StoryEditor

Na cirkevnej škole v Nashville útočila transrodová osoba, ktorá tam v minulosti študovala. Zabila šesť ľudí

28.03.2023, 16:18
Autor:
ČTKČTK

Strelkyňa po sebe zanechala manifest a nakreslila podrobnú mapu školy s vyznačenými vstupnými bodmi. Žena tiež pri plánovaní útoku podľa vyšetrovateľov školu sledovala. Pri prehliadke jej domu polícia našla ďalšie zbrane.

Kriminalisti v americkom meste Nashville pri domovej prehliadke zaistili ďalšie strelné zbrane v dome mladej ženy, ktorá v pondelok zabila tri deti a troch dospelých v kresťanskej škole, načo ju zastrelili zasahujúci policajti. Podľa portálu BBC News išlo o niekdajšiu žiačku presbyteriánskej školy na juhu hlavného mesta štátu Tennessee, 28-ročnú Audrey Haleovú, panovali však nejasnosti ohľadom jej pohlavia. Polícia o nej najskôr hovorila ako o mladej žene, neskôr uviedla, že Haleová sama seba označovala za transgender muža.

Motívom mohla byť nenávisť

Útočníčka, ozbrojená dvoma poloautomatickými puškami a pištoľou, podľa polície prenikla do súkromnej školy Covenant School bočným vchodom po tom, čo rozstrieľala dvere. Polícia informáciu o "aktívnom strelcovi" dostala krátko po desiatej hodine ráno miestneho času (17:00 SELČ). Dvaja policajti krátko na to na mieste spustili paľbu a žena bola mŕtva 14 minút po nahlásení útoku, povedal policajný hovorca Don Aaron.

image

28-ročná Audrey Haleová je podozrivá z útoku na súkromnej škole Covenant School v Nashville. Policajti ju pri zásahu zastrelili. FOTO: Reuters 

Pri útoku zomreli tri deti vo veku od ôsmich do deviatich rokov, mŕtvi sú tiež traja dospelí vo veku 60 až 61 rokov, vrátane riaditeľky školy Katherine Koonceovej.

Haleová, ktorá nemala žiadny záznam v trestnom registri, bola bývalou študentkou školy a policajti sa domnievajú, že motívom mohla byť "nenávisť".

Strelkyňa po sebe zanechala manifest a nakreslila podrobnú mapu školy s vyznačenými vstupnými bodmi. Žena tiež pri plánovaní útoku podľa vyšetrovateľov školu sledovala.

Pri prehliadke jej domu polícia našla ďalšie zbrane, vrátane upilovanej brokovnice a druhej brokovnice. Matka strelkyne povedala televízii ABC News, že je to teraz "veľmi ťažké" a požiadala o súkromie.

Policajný hovorca povedal denníku The Washington Post, že Haleová "je biologická žena, ktorá na profile na sociálnych sieťach používala mužské zámená".

Biden: Trhá to naše komunity na kusy

Na Covenant School podľa jej webovej stránky dochádza asi 200 detí od predškolského veku po šiestu triedu. Inštitúcia uviedla, že miestna komunita je "zdrvená". "Trúchlime nad obrovskou stratou a sme v šoku, keď sa spamätávame z teroru, ktorý zničil našu školu a kostol," povedala vo vyhlásení.

image

Záber z kamery ukazuje, ako podozrivú z masovej streľby Audrey Haleová vchádza ozbrojená do nashvillskej školy. FOTO: Reuters

Matka jedného zo žiakov uviedla, že jej syn je teraz traumatizovaný. "Myslím, že sa mu teraz darí lepšie, keď vie, že strelkyňa je mŕtva," povedala Shaundelle Brooksová portálu BBC News. "Toto sú rozhovory, ktoré by sme nemali viesť. Sklamávame naše deti," dodala.

Prezident Joe Biden označil streľbu za "najhoršiu nočnú moru rodiny". "Musíme urobiť viac, aby sme zastavili násilie páchané strelnými zbraňami," povedal a znovu vyzval Kongres, aby prijal prísnejšie zákony o kontrole zbraní. "Trhá to naše komunity na kusy a trhá to samotnú dušu tohto národa," vyhlásil Biden.

Podľa neziskovej organizácie Gun Violence Archive, ktorá sleduje údaje o násilí páchanom strelnými zbraňami, bol tento útok 129. "masovou streľbou" v Amerike v roku 2023. Za ne sú považované incidenty, pri ktorých počet mŕtvych alebo zranených presahuje číslo tri.

01 - Modified: 2023-06-06 19:27:29 - Feat.: - Title: USA: Výbuch na Kachovskej priehrade si pravdepodobne vyžiadal množstvo životov 02 - Modified: 2023-06-06 11:09:19 - Feat.: - Title: Investori vyberajú kryptomeny z burzy Binance, vyhodnocujú vplyv žaloby v USA 03 - Modified: 2023-06-06 09:22:59 - Feat.: - Title: Diplomati USA a Číny rokovali v Pekingu o zlepšení vzájomných vzťahov 04 - Modified: 2023-06-06 08:33:37 - Feat.: - Title: F-16 môžu niesť jadrové zbrane, eskalovali by konflikt na Ukrajine, varuje Lavrov 05 - Modified: 2023-06-06 08:15:25 - Feat.: - Title: Stovky migrantov sa pokúsili vstúpiť do USA, polícia ich zahnala do Mexika
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. jún 2023 22:33